Alena Procházková

Datum narození: 16.11.1945 / Místo narození: Praha, Československo (dnešní Česká republika)

Alena Procházková pochází z rodiny pražského lékaře, s filmováním přišla do styku poprvé jako devítiletá, kdy se v několikasekundové sekvenci mihla v hudební komedii HUDBA Z MARSU (1955). Na přelomu 50. a 60. let pak vytvořila postavy školaček a studentek v několika filmech různého ražení. Hlavní roli zamilované studentky Slávky hrála v tragikomickém příběhu OKURKOVÝ HRDINA (1963), jehož ambice vš

Alena Procházková pochází z rodiny pražského lékaře, s filmováním přišla do styku poprvé jako devítiletá, kdy se v několikasekundové sekvenci mihla v hudební komedii HUDBA Z MARSU (1955). Na přelomu 50. a 60. let pak vytvořila postavy školaček a studentek v několika filmech různého ražení. Hlavní roli zamilované studentky Slávky hrála v tragikomickém příběhu OKURKOVÝ HRDINA (1963), jehož ambice však zůstaly nenaplněny ve srovnání s nastupující novou vlnou.

Po základní škole chtěla Procházková nastoupit na konzervatoř, ale kvůli otcově nesouhlasu nakonec absolvovala gymnázium. Po otcově vzoru měla původně studovat medicínu, pod vlivem hereckých zkušeností se ale přihlásila na DAMU, kde absolvovala studium herectví (1967). Také v průběhu studií hrála několik menších rolí ve filmu (DVA TYGŘI, 1965; POSLEDNÍ RŮŽE OD CASANOVY, 1966). Po dokončení DAMU dostala angažmá ve Vinohradském divadle, kde strávila bezmála čtyřicet let. Vynikla například ve hrách Obchodník s deštěm, Strakonický dudák nebo Rozmarné léto. Nyní je již v důchodu, ale na scénu Divadla na Vinohradech se příležitostně pohostinsky vrací (Dáma od Maxima).

Přes slibný vstup do světa filmu omezila Procházková po nástupu do divadla tuto práci, její filmografie tím pádem není příliš početná, točila někdy i pouhý jeden film ročně, navíc se objevovala již výhradně ve vedlejších rolích matek, manželek nebo učitelek. Vidět jsme ji mohli v několika kriminálních snímcích nebo historických filmech, sporadicky pracovala také pro televizi. Na filmovém plátně se Alena Procházková objevila naposledy například ve filmech KNOFLÍKÁŘI (1997) nebo JAK BÁSNÍCI NEZTRÁCEJÍ NADĚJI (2004), jejím zatím posledním televizním počinem byla VRAŽDA KOČKY DOMÁCÍ (2004).V poslední době ale na sebe výrazně upozornila rolí Leony Hrubé v seriálu ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ (2006-2007).

Dlouholeté a významné působení provází život Aleny Procházkovou ve sféře dabingu. Uplatnila se již v 60. letech, kdy v prvních třech dílech slavné četnické série namluvila Nicole Cruchotovou. V pozdějších letech například nadabovala hlavní ženskou roli v americkém filmu Starman, v nejnovější době jsme ji mohli slyšet v animovaných snímcích Madagaskar a Madagaskar 2.

Alena Procházková je vdaná a má jednu dceru.

(Zdroj: CSFD.CZ, autor: Pavel "argenson" Vlach)
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz