Africké muzeum Dr. Emila Holuba

Holubova, 534 01, Holice, Tel.: +420 466 682 154, muzeum@holice.cz
Holice/Muzea / Galerie - Holice
Dr. Emil Holub proslavil své rodné město především jako cestovatel, sběratel a badatel. Jeho touha po zviditelnění své vlasti, která také dokáže ukázat světu, že má odvážné , šikovné a pilné občany, jej dovedla na místa v jižní Africe, kam dosud nevstoupila noha Evropana.

Jako odměnu si přál, aby plody jeho práce byly umístěny v místech přístupných veřejnosti, tedy v muzeu. Trvalo dlouho, než jeho přání byla vyslyšena.

Centrální prostor muzea je nově otevřený, je odtud přístup do několika kójí, které představují jednotlivé etapy z cest a života známého cestovatele. V africké savaně ne nacházejí vycpaná zvířata, včetně Holubova oblíbeného lva Prince.

K vidění je také krátký film o Emilu Holubovi scenáristů a režisérů Milana Šteindlera a Martina Koppa inspirovaný kresbami z Holubových cestopisů.

Protože je Africké muzeum Emila Holuba cílem nejenom školních výprav, ale také rodinných výletů, soustředí se zrekonstruovaná expozice i na děti.

Ve třicátých letech minulého století měl snahu Studentský spolek vytvořit pamětní síň na počest Dr. Emila Holuba v jedné z místností radnice. Pamětní síň byla přístupná o nedělích a svátcích. Byly zde ukázky z darů Dr. E. Holuba, jeho knihy, korespondence. Se zničením radnice v květnu 1945 Pamětní síň zanikla.

Významný rok 1947 – 100 let narození Dr. Emila Holuba. V Holicích na sále „U krále Jiřího“ je otevřena výstava ze sbírek a dokumentů významného cestovatele. Oslav se účastní i paní Růžena Holubová. Navázala se dávná přátelství, paní Holubová opět připomněla přání svého zesnulého manžela o vybudování stálého muzea.


Během několika let došlo k mnoha návrhům a jednáním a pro malé Holubovo muzeum byly vyčleněny tři místnosti ve farské budově. Byly shromážděny sbírky z kabinetů škol, Čs. státního filmu (daroval figuríny) i od paní Holubové. Ta krátce před svou smrtí (+1958) rodnému městu svého manžela odkázala mnoho cenných věcí. Muzeum bylo otevřeno 1. května 1956.

Město Holice získalo povolení k postavení Kulturního domu a muzea. Obě budovy navrhl Ing. architekt Štefan Imrich. Budova muzea byla dokončena v roce 1965, sbírky Dr. E. Holuba byly nainstalovány až v dubnu 1966. První část – životopisná – seznamuje návštěvníky s osobními dokumenty, kresbami, vzácnou Holubovou pracovnou i jeho osobními přeměty.


Střední část nazvaná Africkou přírodou byla doplněna exponáty, zapůjčenými z Národního muzea. Instaloval je Dr. Otakar Štěpánek, zoolog Národního muzea. Třetí část předvádí figuríny domorodých kmenů a výrobky domorodců.

Velkou zásluhu na vybudování Památníku měl nejen tehdejší ředitel Domu osvěty – později Kulturního domu Miloslav Kment, ale i archivář František Ottmar, František Hejl-Mračovský a hlavně holičtí občané, kteří se v akci „Z“ na stavbě podíleli.


Památník Dr. E, Holuba byl slavnostně otevřen 30. dubna 1966. Od té doby, až na některé větší či menší úpravy, slouží veřejnosti. Shlédlo jej přes 1.340.000 návštěvníků.

V roce 2012 bylo muzeum znovu otevřeno po rekonstrukci. Autorem návrhu nové expozice je Arch. David Vávra.

Dr. Emil Holub

V první části expozice se nachází pracovna Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků.

Následovníci Dr. Emila Holuba

Cestovatelé Bedřich Machulka a Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.

Afrika

Největší část je věnována africké přírodě. Ta je zastoupena nejen vycpaninami velkých savců, ale i drobných ptáků; trofejemi, mořskými živočichy, zkamenělinami a nerosty. Ke zhlédnutí je i sbírka domorodých hudebních nástrojů a části rituálního oblečení.

Možnost průvodce: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Aj
Popisky v jiném jazyce: Aj
Poslední návštěva: 3 minut před koncem
Doba prohlídky: 60 min.
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
  Otvírací dny Čas

Duben

Út - Ne

9:00 - 12:00

13:00 - 16:00

Květen - Srpen
 Út - Ne

9:00 - 12:00

13:00 - 17:00

Září - Říjen
 Út - Ne

9:00 - 12:00

13:00 - 16:00

Vstupné do muzea 20 - 40 KčHlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz