Tři Grácie (Lednicko-valtický areál)

691 41, Charvátská Nová Ves, Tel.: +420 733 531 874, tic@lednice.cz
Charvátská Nová Ves/Památky - Charvátská Nová Ves
Tři Grácie (Lednicko-valtický areál)

tri-gracie-lednicko-valticky-areal-2.jpg
Chrám tří Grácií se nachází asi 5 km severovýchodně od Valtic. Leží na červené turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je sice veřejnosti nepřístupný, ovšem dechberoucí exteriér to návštěvníkům bohatě vynahradí. Sousoší trojice nahatých krasavic, které dalo stavbě jméno, zaujme na první pohled. Ztepilé ženy se vypínají na podstavci, umístěném vprostřed parkově upravené paseky. Dokola je obtáčí půlkruhová klasicistní stavba z dílny Jana Karla Engela.
Mapa - Tři Grácie (Lednicko-valtický areál)

691 41, Charvátská Nová Ves

Telefon: +420 733 531 874
E-mail: tic@lednice.cz
Web: http://www.lednicko-valticky-areal.cz/tri-gracie.php


Na Třech Gráciích je zajímavé především to, že ve skutečnosti žádné grácie nejsou. Sousoší zobrazuje trio antických bohyní: Athénu, Afroditu a Artemis. Kromě počátečního písmene jména mají společný lehký úsměv a baculaté postavičky. Na dnešním přehlídkovém molu by neobstály, ale proti svým „konkurentkám“ ze štětce Patra Pavla Rubense jsou přímo vyhublé. Sousoší vytesal z jediného balvanu Leopold Fischer a původně zdobilo zámecký park v Lednici.

Vnady bohyň nedaly panovníkům spát, tak se rozhodli vystavět jim samostatné reprezentativní sídlo. Od roku 1825 „bydlí“ řecké krasavice necelý kilometr od Hlohovického rybníka. Otáčí se směrem k třpytivé hladině, majíc za zády velkolepý klasicistní salet. Poutníci (s dalekohledem) je mohou spatřit z Rybničního zámečku na protějším břehu.

Kolonáda ukrývá ve svých útrobách salon s mozaikovou podlahou. Má tvar půlkruhovitého ochozu, jejž podpírá dvanáct jónských sloupů. Ve stěně je rovněž tucet výklenků. Z nich na krásné panny na „nádvoří“ koukají alegorické sochy klasického umění a věd. Zezadu je k chrámu přistavěn sál s toskánskou lodžií. Obyčejný turista se dovnitř nedostane, ale to mu vzhledem k faktu, že Tři Grácie mrznou i za sněhu venku – na očích, vadit nemusí.

Exteriéry volně přístupné po celý rok.


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz