Prohlídkový okruh „Hrad“ + Prohlídkový okruh „Kuchyně“


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Prohlídkový okruh „Hrad“ seznamuje s historickým a stavebním vývojem švihovského hradu, představuje reprezentační prostory. Instalace místností přibližuje představu života panstva na šlechtickém sídle v 16. století. Prohlídkový okruh „Kuchyně“ rozšiřuje prohlídku hradu o provozně hospodářské zázemí, lze tedy nahlédnout i do dalších praktických činností, bez nichž by provoz šlechtického sídla nebyl možný.


Prohlídkový okruh „Hrad“

Červená bašta
Zde začíná prohlídka seznámení s historií pomocí modelu hradu také s jeho podobou na počátku 16. století a dalším stavebním vývojem. V interiéru bašty jsou dochovány vzácné malby datované kolem roku 1520. Interiér bašty je zařízen jako písárna.

Parkán u Červené bašty
Dnešní volný prostor parkánu byl dříve vyplněn další stavbou, která byly funkčně spojena s prostorem Červené bašty.

Vstupní síň
Vystoupáním po schodišti prohlídka pokračuje do vstupní prostory prvního patra severního paláce. Jsou zde dochovány fragmenty pozdně gotické výzdoby hradu.
Na stěně zdobí prostor odlitek části náhrobku Půty Švihovského z Rýzmberka, stavitele hradu.

Ložnice hradní paní
Soukromé komnaty hradní paní a jejich společnic připomíná ložnice - z každodenního života je zde vidět spaní, odkládání osobních věcí, připomínka náboženského života, ruční práce a jednoduchá nenáročná výbava tehdejší doby.

Kaple Panny Marie
Ve své době nezvyklým způsobem postavená kaple Nanebevzetí Panny Marie je dnes zdobena vynikajícími ukázkami gotického sochařství. Na severní stěně kaple je umístěna nástěnná malba, která na svatojiřské legendě ukazuje švihovský hrad, jak mohl pravděpodobně vypadat v době své dostavby.

Vrchní pavlán
Z pavlánu je možné dobře prohlédnout vnitřní obdélné nádvoří, výzdobu vnějších fasád, ale také náznak vnějšího opevnění hradu, které se nedochovalo, ale před několika lety byla na původním půdorysu hradeb postavena protipovodňová zeď.

Taneční sál
Nejvštší hradní sál slouží dnes především jako prostor pro svatební obřady nebo komorní koncerty. Při opravách hradu zde byl roku 1953 instalován renezanční kazetový strop ze zámku Dobrovice.

Hodovní síň
Hodovní síň je zařízena jednoduše a účelně. Zajímavostí je vnitřní výmalba, která je mladší a připomínám nám rod Kavků z Říčan a Habsburků.

Zbrojnice
Závěrečnou částí prohlídky je prohlídka zbrojnice s ukázkou mnoha druhů chladných i palných zbraní, zbrojí a dalších zajímavostí. Nahlédnout lze i do pravého hradního prevétu.

Prohlídkový okruh „Kuchyně“

Západní parkán
Prohlídka druhého okruhu začíná na místě dnes již nedochovaného paláce. Jsou zde patrné stopy po stavbě a spolu s dalšími prostory si lze uděla představu o celkové dispozici hradu.

Hospodářské sklepy
Ve třech místnostech sklepů jižního paláce je možné nahlédnou do lednice, kde se skladovaly rychle se kazící potraviny, dále do mléčného sklepa a sklepa na uložení vína a dalších potravin.

Vnitřní nádvoří
Vnitřní návoří překvapí svou členitostí, ale i funkčností. Je možné nahlédnou do dodnes funkčního odtokového systému, který odvádí veškerou dešťovou vodu ven z hradu.

Sklepy severního paláce
Sklepy pod severním palácem hradu sloužily v minulosti také hospodářským účelům, dnes jsou však zařízeny filmovou kulisou jako vězení. Filmů se na švihovském hradě natáčelo hned několik.

Gotický sál
Přízemní patro severního paláce bylo dříve používáno jako skladiště, kuchyně a v posledním období vývoje hradu jako hospodářského stavení také jako byty. Dnes jsou zde vystaveny tranfery gotických maleb a postupně zde vzniká archeologická výstava.

Strážnice
Prostor sloužil jako obranná bašta pro strážné - připomínají nám to střílny i zbytek padací lávky, která vedla ven z hradu přes vodní příkop.

Hejtmanská kancelář
V prostoru pod kaplí, v místnosti, kde dřív byl vchod na hradní ochoz pokračuje prohlídka ukázkou pracovny, která zároveň sloužila jako obytný prostor. Vybavení kanceláře je doplněno knihovnou.

Severovýchodní parkán
Spojnicí mezi prostorem pod kaplí a černou kuchyní je severovýchodní parkán - prostor mezi obytným palácem a hradební zdí. Dříve se zde pohybovli obránci hradu, ale sloužil i pro skladování či skládku odpadu.

Černá kuchyně
Prostor bývalé černé kuchyně byl obnoven až před několika lety. Replika krbových kamen připomíná způsob vaření na otevřeném ohni. Vystaveny jsou zde kuchyňské potřeby používané po několik staletí.

  Otvírací dny Čas Doba prohlídky Poslední prohlídka
Duben So + Ne + svátky 10:00 - 15:00 110 minut 15:00
Květen Út - Ne + svátky 10:00 - 16:00 110 minut 16:00
Červen Út - Pá 10:00 - 16:00 110 minut 16:00
  So + Ne + svátky 10:00 - 17:00 110 minut 17:00
Červenec Út - Ne + svátky 9:30 - 17:30 110 minut 17:30
Srpen Út - Ne + svátky 9:30 - 17:30 110 minut 17:30
Září Út - Ne + svátky 10:00 - 16:00 110 minut 16:00
Říjen So + Ne + svátky 10:00 - 15:00 110 minut 15:00


Státní hrad Švihov

statni-hrad-svihov-1.jpg
Státní hrad Švihov je skvostem, který stojí za to vidět zblízka, pokud možno ze všech stran a ještě lépe opakovaně. Unikátní vodní hrad nedaleko města Klatovy v Plzeňském kraji je otevřen veřejným prohlídkám i letním festivalům. Hrad je chráněn jako národní kulturní památka ČR. Natáčely se zde filmy Tři oříšky pro popelku, Tři životy nebo Zbojníci.
Mapa - Státní hrad Švihov

Žižkova, 340 12, Švihov

Telefon: +420 376 393 378
E-mail: svihov@npu.cz
Web: http://www.hradsvihov.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz