Vydejte se do středu České republiky


Víte, kde leží geografický střed České republiky? Vydejte se k malému památníku, který ho značí. Naleznete tu i odpočinkový altán, informační tabule a praktický rozcestník.

Střed České Republiky
Střed České Republiky

Matematicky vypočtený a geodeticky zaměřený střed České republiky se nachází v obci Číhošť u Ledče nad Sázavou na Českomoravské vrchovině. V roce 2004 ho pomocí složitých propočtů stanovili odborníci z Univerzity Karlovy a pracovníci geodetického ústavu. Vypočtený střed je těžištěm plochy ohraničené státními hranicemi, přičemž nebyl brán v úvahu rozdíl nadmořských výšek.

Památník s altánem
Památník s altánem

Střed České republiky se nachází na louce nedaleko číhošťského kostela a jeho zeměpisné souřadnice jsou 49° 44’ 37,5’’ severní šířky a 15° 20’ 19,1’’ východní délky. Místo středu v nadmořské výšce 527,9 metrů bylo v roce 2006 označeno malým kamenným památníkem. Naleznete tu dřevěný odpočinkový altán a informační tabule, kde se dočtete více o výpočtu středu i o celém projektu. Směrovky rozcestníku pak ukazují vzdálenost do jednotlivých měst u nás i v celé Evropě.

Památník
Památník

Podle starosty obce Číhošť se lidé o toto místo zajímají, a přichází jich čím dál více. K rozvoji turistiky v kraji Vysočina jistě napomůže i letos nově otevřená stezka pátera Josefa Toufara. Farář z místního kostela byl v 50. letech zatčen StB za tzv. číhošťský zázrak – nevysvětlitelný pohyb kříže na hlavním oltáři. V roce 1950 Josef Toufar umírá ve vězení na následky mučení. Stezka věnovaná jeho památce je dlouhá kolem dvanácti kilometrů a vede nejzajímavějšími místy v okolí.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz