Hazlov

351 32, Hazlov
Telefon:
+420 354 595 391
E-mail:
info@obechazlov.cz
Web:
http://www.obechazlov.cz
V obci je základní škola a mateřská škola. Ordinaci v obci mají praktický, dětský a zubní lékař. Pro sportovní vyžití slouží moderní „čtyřdráhová“ kuželna, fotbalové hřiště a od r. 2002 také 18-ti jamkové golfové hřiště. V areálu školy je dětské hřiště. Ke sportu dále občané, a hlavně děti ze školních zařízení, využívají místní tělocvičnu. Občanům je k dispozici veřejná knihovna s internetem, několik obchodů a restaurací. Na okraji obce, ve směru na Aš, se nachází čerpací stanici s autoservisem. V obci je římskokatolický kostel s pravidelnými bohoslužbami a funkční hřbitov. Stále zde funguje dobrovolný hasičský sbor, který byl založen již v roce 1865.
První zmínka o obci pochází z roku 1224 kdy se v historických pramenech objevuje Bedřich z Hazlova, který pravděpodobně založil místní hrad. Páni z Hazlova vlastnili obec až do roku 1401, kdy ji od nich odkoupil Mikuláš Jur z Chebu. Dalšími majiteli Hazlova byli od roku 1450 Landwüstové, později loupeživý Jan Maléřík, od roku 1579 Kocovští, dále Dětřichovci a na krátkou dobu také Nosticové. Poté získali obec i hrad Moserové, kteří jako dobří páni pomohli Hazlovu z krize a rozšířili hrad, který nakonec přestavěli v zámek. Posledním šlechtickým rodem obývající zámek byli až do roku 1945 Hemfeldové.
Do konce 18. století byl Hazlov převážně zemědělskou obcí. Na počátku 19. století se v Hazlově, stejně jako na celém Ašsku začal rozvíjet průmysl, převážně textilní. V roce 1822 byla otevřena první přádelna, která byla poháněna vodním kolem. Následovali textilní firmy Bareuther a Weigandt. Největší továrna vznikla přímo v centru obce, a patřila průmyslníkovi Göldnerovi. Tato firma existovala až do roku 2008 (s novými majiteli), kdy byla uzavřena.
Již v roce 1553 zde byl v sousedství dnešního zámku založen pivovar s nejstarší tradicí na Ašsku.
- zámecký kostel Povýšení sv. Kříže
- Ruiny hazlovského zámku
- hřbitovní kostel sv. Jiří z roku 1686
- evangelický kostel z roku 1907
- Socha Jana Nepomuckého, která dříve stávala na náměstí, je dnes umístěna v uzavřeném prostoru zámku
- krucifix
- smírčí kříž
- tzv. Chebský kříž
- velká a malá výklenková kaplička
- Památník obětem 1. světové války na vrchu Kalvárie
- památník gymnasty Dr. Antona Freye v blízkosti nádraží
- památník obětem 2. světové války před obecním úřadem