Dýšina

Náměstí Míru, 330 02, Dýšina, Tel.: +420 377 945 744, podatelna@obecdysina.cz
Dýšina/Společnost - Dýšina
V obci se nachází základní škola, mateřská škola, velké koupaliště v části Nová Huť tenisové kurty. Dále můžeme v obci najít 18jamkové golfové hřiště. Na okraji vsi je velká průmyslová zóna (areál bývalé škodovky). V provozu je např betonárku Zipp Praha, plechovkárna, velké mrazírny a spoustu dalších. Dýšina poslední dobou velkým tempem roste. Vzniká zde mnoho takzvaných satelitů. Především díky migrací lidí z Plzně na vesnici.

(Zdroj: Wikipedie)

Obec Dýšina leží 10 km severovýchodně od Plzně. Patří k ní osada Nová Huť a Horomyslice. Historie Dýšiny je delší než Plzně. Založena byla roku 1242 za vlády Přemyslovců. Již tehdy se stal dominantou obce raně gotický kostel. Velkou tradici zde má železářství. Okolí bylo vždy poměrně bohaté na železnou rudu. V 17. století byly v Nové Huti a Hornomyslicích vysoké pece a na řece Klabavě vznikaly Hamry. Toto je vlastně příčinou toho, že dnes je Dýšina průmyslovou obcí a ztrácí tak v současnosti doslovný vesnický charakter. V obci je pomník generála Pattona a obec dodnes udržuje dobré kontakty s jeho potomky. V obci působí Spolek dobrovolných hasičů.

  • kostel Nejsvětější trojice a svatých apoštolů Šimona a Judy Tadeáše. Vystavěn byl ve 14. století v gotickém slohu a roku 1696 barokně přestavěn.
  • socha generála Pattona - umístěna před místní základní školu, která je po něm pojmenována.

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz