Dubičné

373 71, Dubičné, Tel.: +420 387 202 094, obec@dubicne.cz
Dubičné/Společnost - Dubičné
Přívětivá vesnička se skládá ze tří místních částí – Velké Dubičné, Malé Dubičné a Samoty – rozložených kolem Dlouhého vrchu. Katastr obce má výměru  326 ha a asi 350 obyvatel ( v roce 2011) . Jednu pětinu katastru obce pokrývají lesy. Lesní porosty tvoří zejména v souvislejších celcích dub letní, březina, smrk ztepilý, borovice, méně jsou zastoupeny další dřeviny, jako javor , lípa, hloh, vrba, habr obecný a buk lesní.

Obec byla založena pod západním svahem Dlouhého vrchu. Naši předci chytře založili osadu  v mírném údolí, které je dobře patrné při pohledu z Dlouhého vrchu, ale i při  příjezdu od Rudolfova. Místo je v zimním období dobře chráněno proti studeným severním a východním větrům. Hladina  rybníku na návsi  je ve výšce  478 m nad mořem. Malé Dubičné  leží od Velkého Dubičného  asi 1 km východním směrem v nadmořské výšce 530 - 540 m.

  • hraniční kámen − mezník v chatové kolonii je kulturní památkou
  • Kaple sv. Antonína a Panny Marie z roku 1834, na návsi v Dubičném
  • Pomník padlým v 1. světové válce z roku 1922, tamtéž na návsi
  • Kaple Panny Marie, sv. Antonína a sv. Václava z let 1927 až 1928, v Malém Dubičném
  • Dlouhý vrch (551 m), obvykle zvaný spíše Dubičák či Dubiňák. Vrchol s božími muky poskytuje kruhový výhled na Českobudějovicko, západní svah je lokalitou pro závěsné létání (letecký výcvik na kluzácích zde probíhal již od roku 1932), nachází se na něm též lyžařský vlek. Na úpatí kopce je letecký pomníček.

 


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz