Dolní Loučky

594 55, Dolní Loučky, Tel.: +420 549 440 121, obec@dolniloucky.cz
Dolní Loučky/Společnost - Dolní Loučky
V lednu 1965 z iniciativy Jirky Teplého se začalo uvažovat o znovuzaložení kopané v Dolních Loučkách. K němu se přidalo pár nadšenců z řad členů TJ. V této době bylo původní hřiště zrušeno, kabiny zbourány a pozemek využívalo JZD k pěstování zemědělských plodin. Mnoho lidí bylo proti tomu a viděli v tom jen chvilkové nadšení mladých pro kopanou. Přesto se povedl tento návrh prosadit. Nastali však potíže, kde by mělo být hřiště umístěno. Návrhy byly tři: u Základní školy, na louce u Válkových a v původním místě Na Loukách. Nakonec bylo rozhodnuto je postavit na původním místě. Na budování se podílela celá řada fandů tohoto sportu. Navážku na hrací plochu zajišťovali řidiči ČSAD Tišnov Domes Mirek, Šulc Antonín a Matějka Antonín. Papírna Předklášteří dodala na hřiště škváru. Branky byly hranaté, dřevěné a zhotovil je pan Tichý Ladislav. Sítě zhotovila firma Mouka z Tišnova. Míče na zápasy zakoupil Bytex - Skryje. Fotbalové dresy byly zelené, bílé trenýrky a bílé štulpny. Ty opatřili Teplý Jiří a Mrhač Slávek. Veškerou dopravu hráčů na zápasy zajišťovalo ČSAD Tišnov.
Dne 31.7. 1966 nastal slavnostní okamžik oficiálního zahájení činnosti oddílu kopané Sokol Dolní Loučky. Na novém hřišti od rána hrála dechovka pod vedením kapelníka pana Buriana. V prvním zápase nastoupili mladí hráči Dolních Louček proti jedenáctce "starých pánů". Výsledek byl 7:2 pro mladé. Utkání pískal rozhodčí Maixnera z Borače.

První zápas v Čechách se hrál 15. 8. 1892 v Roudnici. První derby Sparta - Slávia 29.3. 1896. Ale trvalo ještě víc jak čtvrt století než kopaná pronikla i k nám do Dolních Louček.
V roce 1933 do Dolních Louček a okolí dojížděl jako instruktor tělesné výchovy a hráč kopané Rudé hvězdy Tišnov p. Adamec, který zasvěcoval místní zájemce do tajů fotbalu.
Kopaná si získávala stále větší popularitu a nezůstalo jen u zápasů s okolními vesnicemi, ale začal se rozšiřovat okruh soupeřů i z míst vzdálenějších.
Hlavním problémem dolnoloučských byla absence vlastního hřiště, na němž by se dalo hrát oficiální utkání. Až v roce 1938 bylo vybudováno hřiště s rozměry odpovídajícími ustanovení svazu kopané. Nacházelo se na pozemcích firmy Kruliš a to pod Hradiskem. Mělo hliněný povrch a branky dřevěné. V této době ještě řeka Loučka tekla těsně pod kopcem a hřiště se nacházelo v místě nynějšího toku. Dlouho však nezůstalo, protože nařízením tišnovského okresu byla řeka regulována a odkloněna. Tím hřiště zaniklo.
Rychle se však našla náhrada. Firma Baraba postavila na své náklady hřiště nové a to v místě zvaném Na Loukách. Byl to rok 1939. Povrch byl hliněný, ale nechyběly velké kabiny pro dvě družstva, kabinka pro rozhodčí i dřevěné zábradlí (kabiny byly umístěny na újezdské straně). U dnešních tenisových kurtů stávala kabina s hodinami a okénky pro skóre. Dění na hřišti se oznamovalo plechovou hlásnou troubou. Podle pamětníků byly dresy hráčů modré a štulpny bílé.
Na jaře roku 1942 vznikl fotbalový klub S.K. Dolní Loučky. Rok 1942 je tedy oficiálním datem počátku organizované kopané v Dolních Loučkách.
Klub se přihlásil do západomoravské župy fotbalové. První roky hrála družstva v tzv. tišnovské oblasti. Veškerou dopravu hráčů na zápasy zajišťovala firma Baraba , vlastními auty, na kratší vzdálenost se jezdilo i na kolech. Hrálo se např. v Čebíně, Drásově, Žďáru, Doubravníku, Bystřici a jinde.
V roce 1948 byl založen oddíl žáků s trenéry učiteli Rýparem a Formánkem. Dorostenci byly doplňováni talentovanými žáky a dosáhli tehdy několika výborných úspěchů. První rok hráli okresní přebor v tišnovské oblasti. Ve druhém již byli suverénními vítězi a postoupili do krajské soutěže, kde se střídavými úspěchy setrvali až do roku 1954. Trenérem mužů byl velký sokol a činovník bratr Kadlec z Tišnova. V trénování mu pomáhal bývalý armádní letec major Javůrek.
Muži hráli své mistráky pouze do roku 1952. V tomto roce hrávali za muže i hráči jiných národností jako Slováci a Italové, pracující na nové železniční trati. Definitivní konec velmi úspěšné dolnoloučské kopané nastal v roce 1954. Na podzim byl oddíl kopané zrušen, hřiště bylo dáno do užívání JZD a rozoráno.

  • V místní části Střemchoví se narodil astronom Antonín Mrkos, objevitel a spoluobjevitel 273 planetek a 13 komet
  • farní kostel sv. Martina
  • železniční viadukt v Mezihoří
  • železniční most Míru
  • zřícenina hradu Loučky

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz