Černá Hora

nám. Míru, 679 21, Černá Hora, Tel.: +420 516 437 121, info@cernahora.eu
Černá Hora/Společnost - Černá Hora
Městys Černá Hora ležící pod zámkem soustředěný kolem čtvercového náměstí, na křižovatce cest Brno - Svitavy a Blansko - Tišnov, se postupně rozvíjel zástavbou právě podél těchto komunikací. Černá Hora se stále rozrůstá, takže v dnešní době má okolo 2000 obyvatel.

Z hlediska občanské vybavenosti nabízí Černá Hora nejen svým občanům zdravotní středisko, lékárnu, veterinární ordinace, poštu, mateřskou a základní školu, řadu prodejen, řemeslníků, automobilové opravny, restaurace včetně hotelu Sladovna.

Sportovnímu využití slouží sportovní areál u Oborského rybníka a koupaliště.

Okolní hluboké lesy potěší houbaře, turisty, vede jimi řada turistických stezek a cyklostezek.

Černá Hora leží v kopcovité lesnaté krajině na území boskovické brázdy na rozhraní Českomoravské a Drahanské vrchoviny. V minulosti se zde křižovaly původní obchodní cesty. Jedna vedla z Brna do Čech (cesta Trstenická) a druhá z Tišnova do Blanska.

Výstavba obce se soustředila ze tří stran kolem kopce Paseka, už v dávných dobách porostlém jehličnany. Proti okolní výsadbě listnatých dřevin se jevil kopec tmavší, odtud název Černá Hora. První písemná zmínka pochází z r. 1279. Od r. 1390 se poprvé jmenuje městečkem. Kdy získalo znak, není známo, připomíná však vládu pánů Černohorských z Boskovic, jimž Černá Hora náležela v l. 1333-1597. Nejstarší doklad znaku je na pečetích nesoucích letopočet 1556 ve svém obrazu. Od pánského erbu se znak městečka odlišuje písmene N, které leží v patě štítu a vyjadřuje totožnost městečka (Nigromons). Barvy znaku jsou patrně totožné s barvami pánů z Boskovic. Od r. 1848 panství Černá Hora, kraj Brněnský. V latinských textech Nigromons,Czernahora: v německých Czernahora.

  •     Josef Pilnáček, spisovatel, historik a genealog
  •     Leopold Löw, rabín
  •     Hugo Sáňka, učitel, spisovatel
  •     Vincenc Ševčík, farář, poslanec

(Zdroj: Wikipedie)

 

  •     Kostel svatého Vavřince, který je farním kostelem farnosti Černá Hora – postaven v letech 1707–1710, věž přistavěna 1840–1842, před kostelem se nachází socha sv. Jana Nepomuckého
  •     Výklenková kaplička se sochou svatého Salvátora, ke které lze přijít Křížovou cestou vedoucí severovýchodním úbočím kopce Paseka
  •     Zámek Černá Hora
  •     Pivovar vyrábějící pivo Černá Hora
  •     Škola od Bohuslava Fuchse
  •     Pivovarské muzeum

(Zdroj: Wikipedie)
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz