Čeperka

B. Němcové, 533 45, Čeperka, Tel.: +420 466 941 017, obec-ceperka@volny.cz
Čeperka/Společnost - Čeperka
V obci je malotřídní základní škola (1. až 5. třída) a mateřská škola se školní jídelnou. V obci funguje jedna prodejna potravin, dvě soukromá pohostinství, diskoklub, kadeřnictví, kosmetika, poštovní služebna a moštárna. Dále má obec kino a knihovnu.

Pracovní příležitosti v obci nabízejí hlavně Elektrárny Opatovice a. s. a TPE (Těsnění a pružné elementy).

V poslední době bylo upraveno hřiště, kde je k dispozici i tenisový kurt. Na tomto prostranství jsou pořádány společenské akce (oslava Dne dětí, pálení čarodějnic) a soutěže v hasičském sportu a nohejbale.

V nejbližší době bude ukončena hloubkové kanalizace v obci. Od roku 1986 je obec centrálně zásobována teplem z opatovické elektrárny. V obci se pravidelně sváží tříděný a komunální odpad.

(Zdroj: Wikipedie)

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1777.

Obec dostala jméno po vůbec největším rybníce v dějinách Čech: Čeperka, monumentální dílo o rozloze 1 000 ha, které nechal postavit Vilém z Pernštejna, ale bylo vysušeno v 18. a 19. století a přeměněno na pole. Tato rybniční soustava byla napájena vodou z Opatovického kanálu.

Na začátku 19. stol. bylo v obci 21 domů. Obyvatelstvo tvořili rolníci a dělníci. Na počátku 20. stol. měla obec přes 500 obyvatel.

Dnešní počet domů je kolem 350 a neustále se zvyšuje. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 1007 obyvatel.

Na konci roku 1999 vstoupila Čeperka spolu s některými okolními obcemi do Sdružení obcí pod Kunětickou horou.

(Zdroj: Wikipedie)
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz