Bystřec

561 54, Bystřec
Telefon:
+420 465 642 643
E-mail:
ou@bystrec.cz
Web:
http://www.bystrec.cz
Velmi hezké je údolí směrem k Horní Čermné zvané „Tisce", které má osobité kouzlo. Malebným údolím směrem na západ bahnitými a lučinatými loukami s četnými zákruty spěchá Tiscovský potok. Počátkem jara se toto údolí bělá koberci bledulí. Od května jsou Tisce samý květ a ptačí zpěv. Na podzim Vás upoutá pestrostí barev smíšeného porostu. Na dolním toku pod Bystřeckým kamenolomem se pak vlévá do Bystřeckého potoka.
První písemná zpráva o existenci obce pochází z roku 1304. Byla založena na křižovatce starých obchodních cest z Polska, směrem na Olomouc a Litomyšl. V majetku kláštera v Lanškrouně se připomíná v letech 1400, 1402, 1409. Uvádí se, že snad v té době byla ve vsi vystavěná tvrz, kterou dle verzí a pověstí obýval rytíř Walter. V roce 1874 bylo místo překopáno p. J. Zpěvákem. Byly nalezeny hřeby, podkovy, slité železo, střepy z nádob, spálené dobytčí a lidské kosti, část zdi postavené z ruly a zbytky dlažby. Byl nalezen i pražský groš z doby Karla VI. S nápisem „Grossus Pragensis-Carolus Primus".
Období 13. a 14. století nám přibližují i nálezy (keramika, nástroje) objevené při archeologickém průzkumu r. 1964. Při samotném hloubení v roce 1964 byly ještě nalezeny zbytky vypouštěcího zařízení a v bahně dokonce ohořelý padací most. Nálezy svědčí o násilném zániku tvrze. Patrně v době husitských válek. V letech 1964 - 1966 byl uvedený hradní příkop vyčištěn a byla zde vybudována vodní nádrž, která slouží jako přírodní kruhové koupaliště uprostřed s ostrůvkem, kde se až dosud dochoval místní název „Na hradě". Při tomto díle byl zachován i historický vzhled původního místa.
- Kostel svatého Jakuba - empírový kostel z let 1827-1832
- Kaple Nejsvětější Trojice
- Socha svatého Jana Nepomuckého
- Přírodní památka Čenkovička