Branná

788 25, Branná, Tel.: +420 583 230 111, podatelna@branna.eu
Branná/Společnost - Branná




Branná leží v nadmořské výšce 600 až 650 m n.m. na trati, která spojuje od roku 1988 Hanušovice s Jeseníkem, Trať vede jedním s nejhezčích údolí v Jeseníkách. Mohutné  

Branná spolu s Ostružnou, Petříkovem a Ramzovou jsou hodnoceny jako jedny z nejlepších podhorských středisek turistiky a zimních sportů v celé oblasti Jeseníků. Nabídka služeb pro turisty je opravdu široká, své si v Branné najdou milovníci zimních sportů i letní turistiky nebo cykloturistiky. Branná nabízí příjemné strávení volného času pro všechny generace a to ve všech ročních obdobích.

Branná se snaží zlepšit podmínky pro turistický ruch realizací měších i velkých projektů, Vzhledem k omezenému rozpočtu obce je ale těžké financovat rozvoj obce pouze z obecních financí. Branná proto akceptovala výzvy EU a připravila několik projektů do podoby žádosti o dotaci ze strukturálních fondů.

Nedílnou součástí života v obci jsou jak nepříjemné skutečnosti jako je zrušení základní školy v roce 2005, tak také aktivity, které obyvatelům život v obci zlehčí a zpříjemní. Takovou aktivitou je rekonstrukce a výstavba vodovodu, která byla zahájena v roce 2005.

Běžným koloběhem života obce je samozřejmě také zlepšování a rozšiřování nabízených služeb stravování a ubytování pro turisty. Zpestřením každodenních událostí jsou pak zábavné akce pořádané v obci, jakými jsou Závody historických motocyklů a sidecarů, Brannenská pouť nebo Hasičský pohár.

Obec Branná vznikla v podhůří Jeseníků jako Goldenstein, česky Kolštejn již kolem roku 1282. Zlatý kámen, nyní Branná byla založena při staré obchodní cestě do Slezska. Někdy po roce 1301 panoval v obci Jan Wüstenhube, stavebník a zakladatel místního hradu. Později byl Kolštějn navrácen do královského majetku a od roku 1339 zde vládl rod pánů z Lipé. Od roku 1947mluvíme o obci jako o Branné. Název získala obec podle místní řeky. První městský znak pochází z roku 1570, kdy se poprvé objevil na pečetích města. Vývoj obyvatelstva obce byl v historii velmi kolísavý, počet obyvatel se mapuje od roku 1771. V tomto roce bylo v Branné evidováno celkem 706 obyvatel. V roce 1921 najdeme soupisu obyvatel Branné 911 jmen, z toho pouze 16 Čechů. Po druhé světové válce skočil počet obyvatel na 421 osob.

Půdorys dnešní zástavby Branné je dán úzkým ostrohem zvoleným pro stavbu původního gotického hradu. I přes malou rozlohu městečka zde vzniklo náměstí a poměrně bohatá síť uliček.

Od roku 1992 má Branná status městské památkové zóny.

Tyto objekty jsou jádrem památkové zóny a jsou pro svou historickou hodnotu chráněny. Jsou o to vyznáčnější, že jsou soustředěny v jednom nevelkém prostoru.

  • Hrad Kolštejn byl založen pány z  Wüstenhube na počátku 14. století. První zpráva o stavbě hradu je zaznamenána poprvé v roce 1301. V 15. stol. za pánů ze Zvole byl hrad rozšířen a přestavěn na výtečně opevněný, těžko dobyvatelný středověký hrad. Na počátku 17.století Žerotínové a páni z Vrbna vybudovali zámecké budovy tzv. středního a dolního hradu. Snažili se o přestavbu hradu do podoby pohodlného renesančního sídla. V této době také vznikla i dodnes dochovaná průjezdní vstupní tzv.Černá věž.
  • V současné době je hrad částečně zrekonstruován a je možno si prohlédnout některé jeho části. Prohlídka hradu je velmi zajímavá a i přes probíhající rekonstrukci objektu je možné zde shlédnout spoustu historických i architektonických zajímavostí. Dále si návštěvníci mohou prohlédnout zříceniny původního gotického hradu. Součástí prohlídky je také vstupní historická expozice.
  • Fojtství bylo zbudováno jako přízemní budova na konci 16. stol. O sto let později byla stavba zvýšena o patro. Další, zvonové, patro fojtství má nejasný původ, pravděpodobně pochází z 19. století. Vnitřní prostory objektu nejsou zatím přístupny veřejnosti.
  • Kostel Archanděla Michaela byl původně evangelickým kostelem s názvem Zmrtvýchvstání Krista. Byl postaven v letech 1612-1614. Pro katolicismus byl kostel upraven v roce 1743, v této době došlo také k přesvěcení kostela na patrona sv. Michala. V 19. stol. si kostel vyžádal rozsáhlé stavební úpravy.
  • Socha sv. Jana Nepomuckého se nachází ve výklenku vnější zdi závěru kostela sochařská práce datovaná do roku 1733.
  • Sousoší Piety je součástí areálu kostela, lidová kamenická práce z roku 1663
  • Fara č.p. 113 budova klasicistní architektury z roku 1784
  •     Hřbitovní kaple se zvonicí severní okraj obce zaplňuje místní hřbitov s kaplí - drobná zlidovělá architektura z roku 1810
  •     Boží muka se nacházejí při silnici Branná - Vikantice, barokní pilířová boží muka z roku 1762
  •     Kašna s plastikou Hygie oživuje střední náměstí, kamenná kašna je z roku 1866 a litinová plastika z roku 1901, nesoucí na rameni vázu

 




Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz