Borkovany

Borkovany, 691 75, Borkovany, Tel.: +420 519 419 418
Borkovany/Společnost - Borkovany
V obci jsou příznivé podmínky pro pěstování vinné révy. V historii vinice zabíraly téměř 42 % obdělávané půdy a část z nich patřila i brněnským měšťanům. Dodnes má zdejší víno vynikající kvalitu. Tu dokazují vinaři na místní výstavě vín konané na Josefa, v březnu jednou za dva roky vždy v sudém roce.

Symbol vinařství a kraslic má obec obsaženu v obecním znaku a praporu, který byl obci schválen Parlamentem ČR v roce 2004.

Nejstarší lidská obydlí v tomto regionu jsou archeology datována do mladší doby kamenné, kdy zde bylo velmi husté osídlení, ale také později do doby bronzové. První písemná zmínka o obci se objevuje v souvislosti se založením zábrdovického kláštera roku 1210. Tehdy Borkovany spolu s jinými vesnicemi daroval tomuto klášteru Lev z Klobouk.
Dlouhou tradici má zdejší škola. Již v 18. století stávala nedaleko kostela (současná pošta). V roce 1910 byla postavena budova dnešní školy, která byla později opravována. Současný vzhled škola získala při rekonstrukci v roce 1997.

Maximálního počtu obyvatel obec dosáhla v roce 1930, kdy zde žilo 1373 obyvatel. V současné době má obec 760 obyvatel.

  • Jaroslav Bedřich - malíř
  • František Mezuláník - pilot
  • František Navrátil - sochař  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie, pozdně barokní z roku 1746. Na kostele jsou sochy sv. Cyrila a Metoděje
  • Evangelický hřbitov s bránou z roku 1857
  • Muzeum kraslicHlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz