Blatnička

696 71, Blatnička, Tel.: +420 518 331 522, podatelna@obecblatnicka.cz
Blatnička/Společnost - Blatnička




Známé cesty v Blatničce do neznáma. Nejstarší a nejvýznamnější - dnes již zaniklá se nazývala Uherská cesta. Byla to úvozová - do Blatničky od Dolních Uher ze Suchova přes současné Blatnické lúky, které byly počátkem 70. let tohoto století rozorány a cesta zavezena. Druhá významná cesta byla Brodská, která vedla z Hrubé uličky šikmo přes hon Pod lúkama. Východně od Hluku a západně od Dolního Němčí vedla do dřívějšího našeho správního a církevního centra Lucké provincie - do Vlčnova.

Teprve začátkem devadesátých let minulého století také na podnět blatnického faráře Mořice Růžičky byla postavena štětovaná silnice z Blatnice přes Blatničku do Boršic na původní hliněné cestě s výsadbou ovocných stromů.

První známky osídlení 6500 - 4000 př. n.l., což dokazují nálezy sekeromlatů naposledy v roce 1930, které jsou uloženy v Moravském muzeu v Brně. Ve 4. stol. př. n.l. přišli na jihovýchodní Moravu Keltové kmene Kotinů, kteří nakonec z Moravy zmizeli. 1. - 5. stol. n.l. sídlili na Moravě Germáni z kmene Kvádů, kteří vytlačili Kelty. Dokládána nálezy mincí je také přítomnost Římanů.

Doba příchodu Slovanů koncem 4. stol. z východu a jihu, tak jako vláda kupce Sáma i Velké Moravy měla na kraj velký vliv, ale památek nezanechala.

V rámci velké středověké kolonizace v pol. 13. stol. dochází k osidlování tohoto kraje, zakládání osad na luckém poli a k utváření moravsko-uherských hranic na hřebenech Bílých Karpat, které se prakticky do dnešního dne nezměnily.

  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie
  • kaplička u honu Zákapličí - nejstarší dochovalá stavba v Blatničce



Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz