Bělá (okres Opava)

747 23, Bělá, Tel.: +420 553 650 940, urad@obecbela.cz
Bělá/Společnost - Bělá




Obec Bělá na Hlučínsku získala  v roce 2008 další atraktivní místo pro relaxaci těla a odpočinek v již nyní harmonické krajině  plné lesů,  vodních ploch a udržovaných domků tak typických pro tento region. K turisty i místními hojně navštěvované pstruží farmě vybudované zakladateli ostravských uhelných dolů rodinou  Rothschildů,  ke zdravotně prospěšnému staletému pramenu Zidlo, jehož kvalitu  potvrdili lékaři Priessnitzových lázní,  nově přibývá Křesťánský labyrint, kde mohou věřící i náhodní návštěvníci najít místo k zastavení, rozjímání a odpočinku.

Insprací pro stavbu byl francouzský labyrint  v Chartres, postavený  v roce 1213.  Podobné labyrinty byly umístěny i v dalších středověkých katedrálách, například v Remeši, byly však postupně odstraněny, jen právě charterský se zvláštní náhodou zachoval dodnes. Ve středověku jím poutníci procházeli  často až hodinu, mnozí z nich po kolenou. Realizace cesty labyrintem  nahrazovala věřícím  cestu do Jeruzaléma, která byla válkami znemožněna..  Starosta obce Karel Krupa, který byl také hlavním iniciátorem vzniku Labyrintu o něm řekl: Pokud se rozhodnete ujít  576 metrů v cestičkách labyrintu, jehož průměr je 26 m  a je vybudován ze staletých cihel klingerek pocházejících z Rotschildových staveb, věřte, že porozumíte mottu na začátku cesty labyrintu : Vydej se na cestu Labyrintem, abys potkal boha ve svém srdci. Tuto neobyvklou stavbu mohla Obec Bělá postavit díky Nadaci OKD, které touto cestou také děkuje. Uskutečnění snu v realitě všedního života, vedlo starostu obce Bělá Karla Krupu, k realizaci tohoto projetku, který je určen k prospěchu celé obce i všech návštěvníků Bělé zcela zdarma, jako další zařízení zóny relaxace.

Cyklostezky v obci i jejím okolí jsou přehledně značeny i na mapách. Obyvatelé obce mohou také aktivně sportovat ve zdejším fotbalovém klubu, od malých žáků až po starší gardu "Oldboys". Na školním hřišti si lze po domluvě zahrát také volejbal či nohejbal. Pro pasivní sportovce se odehrávají v období fotbalové sezóny zápasy zdejšího klubu. V zimním období lze provozovat sporty také. Pro bruslaře je zde k dispozici kluziště, které je udržováno pracovníky obce.

Archeologové v katastru obce Bělé objevili paleolitickou stanici a potvrdili tak, že byla osídlena již před více než 10 000 lety př.n.l. Prosperující obcí však byla Bělá až v roce 1349, kdy město Opava zapsalo do městské knihy její povinnost platit mostní žito, naturální dávku ve formě obilí za údržbu mostů a cest. Tento záznam je první písemnou zprávou o existenci Bělé. Ves byla ve 14. a 15. století v majetku vladyckého rodu, který užíval šlechtický predikát "z Bělé".

Podnikatelská aktivita vladyků z Bělé byla pozoruhodná. Zatímco při dělení Opavska v roce 1377 drželi Jaroslav a Mrákota z Bělé pouze ves, Ješek s Dorotou roku 1413 již se vsí drželi i dvůr a roku 1439 Jan z Bělé své manželce Aničce připsal tvrz se vsí a k Bělé přikoupil ještě ves Závadu. Janovi synové Václav a Janek se o majetek otcovský podělili tak, že Janek zůstal v Bělé na tvrzi, kdežto Václav získal roku 1464 Závadu s olšinou a dvěma rybníky v Bělé,mlýnským a horním. Výše uvedený Jan z Bělé s univerzitním akademickým titulem "mistr" založil zajímavou tradici bělských majitelů. Mnozí z nich byli totiž významnými zemskými úředníky. Zmíněný Jan, coby stoupenec husitství byl nejprve písařem knížectví ratibořského, od roku 1441 písařem knížectví těšínského a od roku 1464 nejvyšším zemským písařem knížectví opavského. Jindřich Bělský z Bělé, který ves mchata_s.jpg s tvrzí prodal roku 1498 Stiborovi Doupovcovi ze Stěbořic, usídlil se na Sosnové jako komorník cúdy krnovské. Martin šíp z Bránice, který ves Bělou s tvrzí, dvorem a mlýnem koupil roku 1506 od Stibora Doupovce ze Sudic, byl rovněž zemským komorníkem. Stejnou funkci zastávali i Jošt z Tamfaldu a Oldřich z Tvorkova, kteří v rychlém sledu za sebou se také vystřídali ve vlastnictví Bělé.

Od roku 1529 následovali Bludovští z Kornic, Laryšové z Načeslavic, Rosečtí z Iváně. Ale to již nastoupila tvrdá rekatolizační garnitura těžící od roku 1607 z vojenského pokoření Opavy a tvořená z řad přivandrovalých cizinců. Zikmund Falkenhon z Glošku spojil v roce 1612 Bělou se Sudicemi, do roku 1672 vlastnili Bělou Brixové z Monslu, od roku 1711 Hennové z Henneberku, kteří po získání Dolního Benešova v roce 1774 spojili obec pohled_s.jpg s tímto panstvím. Tito byli posledními vlastníky tvrze. K roku 1721 byl v Bělé mlýn o jednom složení, krčma, panský dvůr a 6 rybníků: Valový, Vesnický, Křížový, Mlýnský, Tarnovecký a Přackovec. Vznik školy se datuje k roku 1842, po stavení školní budovy k roku 1872, její přestavba k roku 1909. Poslední majitelé vsi Rothschildové zde provozovali pro tento region pozoruhodný umělý chov pstruhů. Po připojení k ČSR v roce 1920 měla Bělá 284 ha,448 obyvatel, 70 domů, mlýn, dvůr, hájovnu, hostinec, krejčího a obuvníka. Bělá byla k 1.1.1976 sloučená s Chuchelnou a od roku 1990 je opět samostatnou obcí.

  • Kostel sv. Jana Křtitele -Kostel sv. Jana Křtitele byl postaven v roce 1934. Přestavba kostela se uskutečnila v letech 1996 - 2003, byla postavena nová zvonice a smuteční síň a zároveň byla zvětšena jeho kapacita. V blízkosti kostela se nachází uměle vytvořená malá Lurdská jeskyňka se sochou Panny Marie. Kostel patří pod správu farnosti Bohuslavice, duchovním správcem je P. Kazimír Buba.
  • Priessnitzové koupele – dva volně přístupné bazénky - Od roku 2004 lze v obci Bělá navštěvovat léčebné bazénky, založené na Priessnitzové metodě. Bazénky se nacházejí v příjemném prostředí, obklopeném přírodou. Větší bazének slouží jako Priessnitzova venkovní koupel dolních končetin. Jedná se o historicky prověřenou cennou proceduru ke zlepšení prokrvení nejen dolních končetin, ale cestou reflexů se zlepšuje prokrvení hlavy, krku a horní poloviny těla, proto pravidelná denní čapí chůze v bazénku s přírodní protékající chladnou vodou o teplotě 8 °C až 15 ° C vede k zlepšení funkce srdce, cév, k zvýšení odolnosti proti infekcím, proti fyzickým i psychickým stresům. Mírná fyzická aktivita chůzí v mírně zvlněném terénu je nutná pro předchozí předehřátí organismu před koupelí, po koupeli je důležitá frotáž a chůze v terénu. Menší bazének slouží jako Priessnitzova venkovní koupel horních končetin. Ponoření horních končetin do mělkého bazénku s protékajícím chladným přírodním pramínkem vody o teplotě 8 - 15 °C. Je-li prováděno deně, vede k vymizení migrén a nespavosti, zklidňuje rychlou frekvenci srdečního tepu u srdečních potíží a u poruch funkce štítné žlázy zmírňuje alergické projevy a zlepšuje dýchání. Koupel zlepšuje místní prokrvení horních končetin a cestou reflexů zvyšuje prokrvení hrudníku, krku a hlavy.
  • Pstruží farma

 


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz