Čeladná

739 12, Čeladná, Tel.: +420 558 684 400, sekretariat@celadna.cz
Čeladná/Společnost - Čeladná
Rozloha: 59,04 km2
Počet obyvatel: 2300
Průměrný věk: 39 let
Nejnižší místo v obci: 385 m. n. m.
Nejvyšší místo v obci: 1276 m. n. m. (Smrk)

Nová éra Čeladné se datuje k roku 2000, kdy bylo v obci otevřeno největší golfové hřiště v ČR a zahájena stavba nového centra obce. Od té doby zažívá Čeladná bouřlivý rozvoj a stala se vyhledávaným místem pro bydlení i rekreaci. Na lázeňskou tradici navázalo Beskydské rehabilitační centrum na úpatí Ondřejníku - díky mimořádně příznivým klimatickým podmínkám a vysoké úrovni rehabilitační péče je BRC vyhledávaným zdravotnickým zařízením s výbornou pověstí. Nově otevřené centrum Lara Wellness doplňuje léčebné kůry o nadstandardní wellness služby spolu s možností komfortního ubytování a stravování. Za neopakovatelnou a dnes vzácnou atmosférou rodinných lázní jezdí do Čeladné pacienti a hosté z celé republiky.

Počátky obce lze položit pravděpodobně do 15. století (možná i na konec 14. stol.). První písemná zmínka o Čeladné však pochází až ze samého konce 16. století, kdy je vesnice zapsána v urbáři hukvaldského panství z roku 1581. Podle pověsti je název obce odvozen od čeládky, která docházela na Hukvaldy. Na území podbeskydských obcí byla v minulosti těžena železná ruda. Pro její zpracování zde byly vhodné podmínky, a to hlavně dostatek dříví, ze kterého se vyrábělo dřevěné uhlí. V roce 1796 byl na Čeladné postaven nový dřevouhelný hamr a vysoká pec. Zde byla zpracovávána ruda z Čeladné a Kunčic. Na úpatí Ondřejníka, naproti Malé Stolové, Velké Stolové a Kněhyně, u samotné hranice mezi Čeladnou a Kunčicemi pod Ondřejníkem, byl v roce 1899 postaven panem Dočkalem jednopatrový hotel s prostým názvem Skalka.Současně s tímto hotelem byla postavena budova koupelny a mezi těmito budovami vznikla parková zahrada. Roku 1902 koupil usedlost i s hotelem MUDr. Jan May se ženou. Byl to právě Jan May, který se rozhodl, že na tomto místě zřídí lázně a sanatorium pro ostravské horníky.

Nová éra Čeladné se datuje k roku 2000, kdy bylo v obci otevřeno největší golfové hřiště v ČR a zahájena stavba nového centra obce. Od té doby zažívá Čeladná bouřlivý rozvoj a stala se vyhledávaným místem pro bydlení i rekreaci. Na lázeňskou tradici navázalo Beskydské rehabilitační centrum na úpatí Ondřejníku.

Díky mimořádně příznivým klimatickým podmínkám a vysoké úrovni rehabilitační péče je BRC vyhledávaným zdravotnickým zařízením s výbornou pověstí. Nově otevřené centrum Lara Wellness doplňuje léčebné kůry o nadstandardní wellness služby spolu s možností komfortního ubytování a stravování. Za neopakovatelnou a dnes vzácnou atmosférou rodinných lázní jezdí do Čeladné pacienti a hosté z celé republiky.

  • Památník Josefa Kaluse – Čeladná 24
  • Lázně Skalka (dnes Beskydské rehabilitační centrum)
  • Altán nad pramenem Cyrilky
  • kaple sv. Cyrila a Metoděje
  • hrob Jána Ušiaka a jeho tří druhů
  • krucifix u u kostela sv. Jana Nepomuckého
  • krucifix u restaurace Kněhyně
  • pomník obětem fašismu se sochou partyzána v parku
  • pomník popravených partyzánů stojí napravo silnice směr Frýdlant n/O

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz