Zašová

756 51, Zašová, Tel.: +420 571 634 041, podatelna@zasova.cz
Zašová/Společnost - Zašová
 

Katastrem obce prochází cyklostezka „Údolím Rožnovské Bečvy" spojující Valašské Meziříčí a Horní Bečvu. Slavnostně otevřena byla 4. června 2010 v Rožnově pod Radhoštěm. Kromě ní jsou v obci k dispozici tenisové kurty, fotbalové hřiště, tělocvična, bowling a motokrosová trať. V obci působí fotbalový oddíl, šachový oddíl a tenisový klub. SDH Zašová se účastní soutěží v požárním útoku. V obci a okolí se dříve jezdil závod „24 hodin na horském kole".

Nachází se zde také množství restauračních zařízení, penzion a solná jeskyně. Na začátku září obec pořádá Zašovské slavnosti, jejichž součástí jsou hudební vystoupení, v rámci doprovodného programu pak probíhají výstavy a nehudební vystoupení. V dolní části obce se nachází park s bustou T. G. Masaryka a dětským hřištěm. Další park s malou rozhlednou byl vybudován v roce 2010 vedle hřbitova. 27.12.2013 byl slavnostně otevřen nově postavený kulturní dům, v němž bude umístěna knihovna, zrcadlový sál a divadelní sál. Návštěvníky slavnostního otevření byl v anketě pojmenován jako "Kulturní dům v Zašové", namísto dosud užívaného jména Kulturní a informační centrum (KIC).

(Zdroj: Wikipedie)

Obec byla založena na počátku 14. století a náležela k meziříčsko-rožnovskému panství. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1370. Od roku 1549 patřila rodu Žerotínů. V obci působil řád Trinitářů, který zde měl od roku 1728 klášter (zakládací listina byla podepsána 22.10.1722 a obsahovala závazek hraběte Žerotína předat trinitářům i dosud nedokončený kostel). Po zrušení kláštera za vlády císaře Josefa II. byla budova využívána jako škola a poté jako gobelínová manufaktura, která byla později přestěhována do Valašského Meziříčí. V budově se nyní nachází Domov pro osoby se zdravotním postižením, který bude v brzké době díky transformaci sociálních služeb také zrušen. Současná budova školy byla otevřena v roce 1963, původní budova je využívána jako dětský domov.

Železniční stanice byla zřízena v roce 1891, Pošta v obci působí od roku 1889, kino bylo otevřeno v roce 1928, později přestěhováno do nové budovy ve spodní části obce, ke které náležela i tělocvična, a ještě později i s tělocvičnou zrušeno. Nová tělocvična byla postavena v letech 2002-2003 vedle školy. Nedaleko školy byla v roce 2003 dokončena i Orlovna, ve které se nacházejí 2 bowlingové dráhy. Na sklonku roku 2013 byl otevřen „Kulturní dům v Zašové“.

V roce 1997 byla velká část obce zasažena povodněmi. 24.6.2009 se obcí prohnala blesková povodeň.

V roce 2000 schválil Parlament ČR obecní symboly – znak a prapor. Znak vychází ze staré obecní pečeti z roku 1425, která je doplněna lvem ze znaku Žerotínů a křížem řádu Trinitářů.

Obec je známým poutním místem. Tato tradice vychází z pověsti o rytíři zraněném v boji s Turky, který byl Pannou Marií zachráněn a přenesen k pramenu léčivé vody.

V obci se tradičně háčkuje specifická forma krajky - tzv. Zašovská kytička.

(Zdroj: Wikipedie)

 • Alois Zátopek, geofyzik
 • František Stavinoha, spisovatel
 • Richard Sobotka, spisovatel
 • Marie Bernátková, nejstarší ověřený žijící obyvatel světa v letech 1968 až 1969

 

 • Bývalý klášter trinitářů (1722)
 • Barokní kostel Navštívení Panny Marie (1725)
 • gotická desková malba Panny Marie (1450)
 • dřevěný pozdně gotický krucifix (1520)
 • barokní socha sv. Jana Nepomuckého u farního kostela z poslední třetiny 18. stol.
 • kamenný kříž u cesty pod kostelem (1811).
 • Fojtství
 • Poutní areál Stračka s mariánským pramenemHlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz