Veltrusy

Palackého, 277 46, Veltrusy, Tel.: +420 315 781 143, informace@veltrusy.cz
Veltrusy/Společnost - Veltrusy
Na zámku ve Veltrusích jsou přístupné tři expozice: Historické skleníky (duben - září), Cyklotrasa s průvodcem (červenec - srpen) a Zámecká expozice "Jak se opravují památky".

První spolehlivá informace o Veltrusích je z roku 1226, jde o privilegium Přemysla Otakara I., určené klášteru v Doksanech. Do roku 1410 náležela ves církvi, později se majitelé střídali. Od 17 století patří zdejší pozemky včetně Veltruského zámku rodu Chotků, kteří je vlastnili až do roku 1945.

V roce 1899 byly Veltrusy povýšeny na městys, od roku 1926 byly už Veltrusy městem, ale o toto privilegium později přišly. Definitivně byly Veltrusy povýšeny na město v roce 1994.

(Zdroj: Wikipedie)

  • Zámek Veltrusy - Významné dílo vrcholného baroka z 1. poloviny 18. století jehož autorem je architekt Giovanni Battista Alliprandi. Zámek (původně pouhý letohrádek, později významně rozšířený) tvoří oválné jádro, k němuž radiálně přiléhají nižší křídla, uspořádaná do tvaru písmene X. Na severní straně k němu přiléhá čestný dvůr, který uzavírají alegorické sochy dvanácti měsíců a čtyř ročních období. Zámek obklopuje rozsáhlý romantický park.Až do roku 1945 byl zámek nepřetržitě v majetku Chotků z Chotkova a Vojnína. V zámeckých a parkových prostorách se uskutečnil v roce 1754 první vzorkový veletrh na světě za účasti panovnice Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského. V roce 2002 byl zámecký areál ve Veltrusích silně poničen povodní a nyní je v celkové rekonstrukci.

 


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz