Klobouky u Brna

nám. Míru, 691 72, Klobouky u Brna, Tel.: +420 519 361 570, podatelna@kloboukyubrna.cz
Klobouky u Brna/Společnost - Klobouky u Brna




Malebné údolí, kopce Nedánov a Zumperk jsou okolím města, v pohledu od Brna nesmí v zorném poli chybět kloboucký "větřák". Původně tři větrné mlýny odedávna doplňovaly ráz kraje, na konci druhé světové války však poslední z nich vyhořel. Klobouky by si však nikdo bez "větřáku" nedokázal představit a tak obětaví občané mlýn zrekonstruovali a v roce 1985 opět otevřeli.

V hloubce města pak najdeme kloboucké památky: katolický a evangelický kostel, na návrší kapli sv. Barbory a na náměstí kloboucký zámek, od jara do podzimu je vše bohatě obklopeno zelení parků. Důležitou součástí okolí Klobouk je les Ochůzky, jako místo klidu a odpočinku.

O dávném osídlení oblasti svědčí archeologické nálezy už z doby paleolitu a neolitu, z doby bronzové se dochovala dvě únětická pohřebiště, mnoho nálezů je i z dob mladší římské a poté velkomoravské. Doba středověku celého kraje je spojena se zábrdovickým klášterem, který držel správu nad mnoha okolními obcemi. Klášter založil feudální pán Lev z Klobouk, sudí hradského obvodu brněnského a komorník obvodu olomouckého. Za jeho vlády nad Klobouckem došlo k celkovému vyspění panství i samotného města. Důležitou událostí bylo získání práva týdenního trhu a povýšení obce na městečko roku 1298, král Ferdinand I. poté povolil druhý výroční trh a Klobouky byly stále více důležitým bodem na cestě z Uher na Moravu. Městečko však utrpělo vpádem Bočkajovců před třicetiletou válkou a nájezdy Turků, Uhrů, Švédů a císařských během války. Od té doby se vystřídalo několik majitelů, poslední z nich byl rod Duffků a baronka Marie Mitisová, od které obec v roce 1932 odkoupila zámek.

Dnes žije v Kloboukách u Brna asi 2000 obyvatel v asi 770 domech, oblast je zemědělského typu, mnoho obyvatel však dojíždí za prací do nedalekého Brna. Od roku 1993 obec založila Osmileté městské gymnázium, navštěvují ho děti z Klobouk i z okolních vesnic. Nechybí ani Základní hudební škola Hynka Bíma, vyučuje se zde hra na mnoho nástrojů, škola má asi 200 žáků, někteří jsou členy dětské dechovky a cimbálové muziky, škola slaví úspěchy v okresní pěvecké soutěži v sólovém zpěvu a hře na klavír. Úspěchem se může pochlubit i kloboucký mužský pěvecký sbor. Střední odborná škola zaměřená na agropodnikání a obchod nabízí vzdělání dětem po ukončení ZŠ.

Dvakrát do roka se v Kloboukách konají trhy, první Májový 1. 5. a v neděli na Václavské hody druhý. Na jarmarku se sejdou nejrůznější řemeslníci se svými výrobky: řezbáři s vařečkami, miskami a hráběmi, perníkáři s voňavým perníkem, kovář s podkovami pro štěstí, najdeme také stánky s kraslicemi a keramikou.

Klobouky u Brna jsou sídlem Střediska Diakonie Betlém při Českobratrské církvi evangelické, Betlém je domovem a péčí dospělým postiženým lidem a mentálně postiženým dětem, v Kloboukách pečují asi o devět dospělých, středisko pro děti je umístěno v nedalekých Morkůvkách, nese název Narnie.

  • Kostel sv. Vavřince z roku 1655 s „litenčickým“ oltářem
  • Evangelický kostel sboru Českobratrské církve evangelické z roku 1883
  • Zámek z roku 1589
  • Městské muzeum (1903)
  • Kaple sv. Barbory z roku 1669
  • Větrný mlýn – kulturní a technická památka
  • Socha sv. Jana Nepomuckého v zámecké zahradě (nyní před zámkem-radnicí)

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz