Loket

T. G. Masaryka, 357 33, Loket, Tel.: +420 352 359 725, mesto@loket.cz
Loket/Společnost - Loket




Loket

loket-5.jpg
Loket je město v severovýchodní části okresu Sokolov. V městě žijí 3 tisíce obyvatel a nachází se na úpatí Slavkovského lesa v meandru řeky Ohře. Historie města sahá do 12. století, kdy byl zde založen královský hrad. Loket býval důležitým královským městem a centrem Loketského kraje a je oblíbeným turistickým cílem. Dominantou města je gotický hrad vypínající se na kamenném ostrohu nad řekou. Malebné centrum města je památkovou rezervací.
Mapa - Loket

T. G. Masaryka, 357 33, Loket

Telefon: +420 352 359 725
E-mail: mesto@loket.cz
Web: http://www.loket.cz


Jednou ze zajímovostí je, že v místním hradě Loket je vystaven pozůstek největšího meteoritu, který na území České republiky kdy dopadl. Pravděpodobně se tomu tak stalo roku 1422, kdy měl meteorit dopadnout na nádvoří hradu. Díky tomu je i pojmenován Purkrabí. Počátkem 19. století byl však rozřezán na menší kusy a jeden z největších kusů byl věnován přírodovědeckému muzeu ve Vídni.

Historie města sahá do dávné minulosti. První písemná zmínka je z roku 1234, ale toto strategicky významné místo bylo osídleno už kolem 6. století slovanskými kmeny. Vznik kamenného hradu spadá do 2. poloviny 12. století, což dokládají některé části hradu v románském slohu. Město s hradem je důležitým článkem obranného systému koruny české.

Čeští panovníci si uvědomují význam města a udělují Loketským řadu výhod. V souvislosti s kolonizací zavádí Přemysl Otakar II. manský systém. Manové jsou osvobozeni od všech soudů v království, podléhají králi, jejich majetek je dědičný, v případě nebezpečí jsou ale povinni bránit hrad. Město získává práva a výhody královských měst.

Situace se mění až za císaře Zikmunda, který v roce 1434 zastavil hrad. Držitelem se stal Kašpar Šlik. Nastává období konfliktů, protože se Loketským nelíbí, jak jim Šlikové omezují jejich práva. Mezi způsoby použité v tomto konfliktu patří i úmyslný požár v roce1437, při kterém vyhořelo město i s kostelem, a vážně byl poškozen i hrad. Majetek byl Šlikům zabaven v roce 1547 za podporu stavovského povstání. Pak je opět hrad zastaven pánům z Plavna. Město vykoupilo zastavené panství v roce 1598.

Třicetiletá válka poznamenala Loketsko, město se přidalo na stranu protestantů a bylo potrestáno odebráním statků, hrad přešel pod správu císařského rychtáře. Císařská posádka zůstala v Lokti tři roky (1645 – 1648). Později císař vrátil hrad městu, ale ten už byl využíván jen k hospodářským účelům. Velkou část pak zničil i požár v roce 1725.

Na začátku 19. století je na hradě zřízeno vězení krajského a okresního soudu. Ve městě je taktéž založena porcelánka bratry Haidingerovými. Dochází i k výrazné přestavbě města. Jsou strženy městské brány. Mění se podoba náměstí, které se díky novému mostu z roku 1835 stává průjezdným.

Česká škola je zde otevřena v roce 1925. V době okupace je v Lokti zřízen zajatecký tábor. 5. května 1945 je podepsána kapitulace a 7. května je město obsazeno americkými vojáky.

V roce 1980 je historické jádro vyhlášeno památkovou rezervací.

V roce 1992 se dostává hrad opět do vlastnictví města.

Hrad Loket -  byl postaven ve 12. století jako pohraniční pevnost. Mimo českých králů se v držení vystřídali jáchymovští Šlikové a také pánové z Plavna. Ve druhé polovině začal hrad sloužit jako vězení a tím byl až do roku 1948. Poté byl zestátněn a opuštěn. V poměrně značně špatném stavu byl po roce 1989 opraven a zpřístupněn veřejnosti. Dnes je zde trvalá expozice porcelánu z okolí, útrpné právo v praxi a během roku se zde odehrává historické divadlo. Hrad je přístupný po celý rok.

řeka Ohře - vodáky vyhledávaný úsek zkrášluje právě dominanta loketského hradu. Po proudu, přibližně jeden kilometr od mostu se pak nachází vodácký kemp.

cyklostezka Ohře - trasa z Lokte do Karlových Varů. Měří cca 10 kilometrů a přibližně po dvou třetinách trasy na levém břehu leží chráněná přírodní památka – Svatošské skály. Jde o soubor erozních tvarů (jehlany, pilíře) nad řekou, který vznikl díky erozní činnosti řeky Ohře v žulovém masivu. Jsou hojně využívány rekreačními horolezci.

Karlovy Vary (centrum cca 15 km od Lokte)

zámek a hrad Bečov nad Teplou

Krásno (rozhledna Krásenský vrch)

Horní Slavkov (muzeum, historie porcelánu)

CHKO Slavkovský les


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz