Z okolních kopců je působivý výhled na kompletní panorama Beskyd s dominující Lysou horou na jihovýchodě a vrcholem Radhoště na jihu. Nejvyšším místem je kopec sv.Marka vysoký 312 m.n.m.
Historickou část města na pravém břehu řeky Ondřejnice tvoří městská památková zóna, jejíž základní částí je náměstí J.A.Komenského. Největší památkou je kostel sv.Jiří. Jeho věž je vysoká 43 m a vítá ze všech stran návštěvníky města.
Mladší část města se základní a mateřskou školou, sportovním stadionem a rodinnými domy leží na levém břehu řeky. Základní škola nese jméno rodáka a spisovatele Vojtěcha Martínka.
V současné době žije v Brušperku 3 968 obyvatel. Pro komunikaci se svými občany vydává město Brušperský zpravodaj a provozuje lokální televizní vysílání.
Počátek historie města Brušperk je dán vydáním lokační listiny 6. prosince v roce 1269 olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburka. Patří k městům, která byla na tehdejším hukvaldském panství založena na „zeleném drnu“. Nachází se v nadmořské výšce 265 m na obou březích řeky Ondřejnice, která zde protéká výrazným a široce otevřeným údolím.
Brušperk spolu s ostatními městy a městečky měl na hukvaldském panství vyhraněnou úlohu střediska řemeslné výroby a směny v ohraničeném rámci panství. Velmi důležitým řemeslem, které mělo pro rozvoj Brušperka i velký význam bylo soukenictví. Souběžně s rozvojem tohoto řemesla se rozvíjela i obec. Brušperk vzrůstal jak plošně, tak i co do počtu obyvatel. V prvních desetiletích 19. století stál Brušperk na vrcholu svého rozvoje. Během 19. století ztrácel svůj význam jako středisko řemesel a ztrátě významu přispěl také fakt změny kdysi výhodné na nevýhodnou komunikační polohu.
Nejvýznačnější osobou kulturní historie města je spisovatel Vojtěch Martínek. Narodil se v Brušperku v rodině kožešníka 11. 4. 1887. Byl jedním z předních činitelů a organizátorů kulturního života na Ostravsku, věnoval se divadlu, rozhlasové tvorbě, žurnalistice.
Z dalších osobností kulturní historie jmenujme hudební skladatele Františka Palkovského a Jožku Matěje.
Celé náměstí Brušperka s barokními domy a zachovaným původním gotickým půdorysem, empírová radnice a stavební dominanta města, barokní kostel Sv. Jiří, vytvářejí spolu unikátní architektonický celek, který je nazývaný „Lašský Betlém“.
- František Palkovský (1858-1930), český vlastenecký právník
- Vojtěch Martínek (1887-1960), český spisovatel (byla podle něj pojmenována základní škola v nové části města)
- Josef Matěj (1922–1992), český pozounista a hudební skladatel
- Památník Vojtěcha Martínka - náměstí J. A. Komenského 9
- Kostel svatého Jiří - stojí nad náměstím
- Bývalý větrný mlýn - na kopci u hřbitova
- Náměstí J.A. Komenského - stojí na něm socha Jana Nepomuckého