Říčany

Masarykovo náměstí, 251 01, Říčany, Tel.: +420 323 618 169, jarmila.vorackova@ricany.cz
Říčany/Společnost - Říčany
Říčany

ricany-8.jpg
Město Říčany  se nachází v okrese Praha-východ, kraj Středočeský, při hranici hlavního města Prahyzhruba 20 km jihovýchodně od jejího centra. Mezi lety 2008 a 2012 se počet obyvatel města rozrostl o více než 1500 osob a z 12 352 stoupl na 13 856 obyvatel. Říčany protéká Rokytka a Říčanský potok, na jeho toku se ve městě nacházejí rybníky Marvánek a Mlýnský rybník. Říčany prochází železniční trať 221 z Prahy do Benešova. (Zdroj: Wikipedie)
Mapa - Říčany

Masarykovo náměstí, 251 01, Říčany

Telefon: +420 323 618 169
E-mail: jarmila.vorackova@ricany.cz
Web: http://info.ricany.cz


Jižní částí katastru města prochází dálnice D1. Městem prochází silnice I/2 z Prahy na Kutnou Horu, dále zda začíná směrem na Jesenici a zároveň končí ve směru od Úval okružní silnice II/101; a silnice II/107 Říčany – Velké Popovice – Kamenice – Týnec nad Sázavou.

Město Říčany leží na železniční trati 221 Praha – Benešov u Prahy. Jedná se o dvoukolejnou elektrizovanou celostátní trať zařazenou do evropského železničního systému, součást IV. tranzitního železničního koridoru. Doprava na ní byla zahájena roku 1871. Ke zdvojkolejnění došlo v r. 1903, elektrizaci pak v r. 1971. Po trati 221 vedou linky S9 (Praha hl.n. – Benešov u Prahy) a S29 (Praha-Vysočany – Strančice) v rámci pražského systému Esko. Stanici Říčany obsluhuje velké množství osobních vlaků, rychlíky zde projíždějí.

(Zdroj: Wikipedie)

Město Říčany, vzdálené přibližně 20 km jihovýchodně od Prahy, se rozložilo v mírně zvlněné, zalesněné krajině. Je místem k příjemnému bydlení a zaujme rovněž svou bohatou historií. Podle Hájkovy kroniky se první zmínka o Říčanech vztahuje k roku 748, kdy byla svedena bitva o říčanský dvůr.

Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku Mezi nepřehlédnutelné architektonické památky patří zřícenina kdysi honosného hradu z doby posledních Přemyslovců, později obsazeného husity. Na náměstí, jehož půdorys je pro svou vzácnou ranně gotickou parcelaci předmětem památkové ochrany, najdeme kostel sv. Petra a Pavla. Klenby nenápadné kaple v jeho interiéru zdobí fresky z doby kolem r. 1400. Nedaleko objevíme Mariánský sloup z roku 1699. Zámku se podobá Olivovna, založena v roce 1890 manželi Olivovými jako vychovatelna pro zanedbané a opuštěné děti. Dnes slouží jako dětská léčebna respiračních chorob.

Město poznamenal úpadek po třicetileté válce a naopak rozkvět po vybudování c.k. dráhy Praha – Vídeň v roce 1869. V té době se zde začaly stavět luxusní vily a Říčany se staly vyhledávanou rekreační lokalitou.

V současnosti město zabezpečuje státní správu pro rozsáhlé území. Velmi příznivé životní prostředí a výhodné dopravní spojení s Prahou podporuje jeho dnešní dynamický rozvoj a zájem investorů.

V Říčanech můžete navštívit muzeum, kino, popřípadě divadelní představení spolku Tyl nebo jiná vystoupení místních souborů. Pravidelné jsou koncerty předních českých interpretů pořádané Kruhem přátel hudby.

Masarykovo náměstí se od jarních měsíců proměňuje v improvizované jeviště pro rozličná vystoupení. Děti tu slaví svůj den, letní prázdniny pravidelně zahajuje Petropavalská pouť. V září zaplní náměstí historická slavnost Říčanský nos, následuje Koloběžková rallye, určená závodníkům bez rozdílu věku. V předvečer vánoc se tu lidé setkají pod rozzářeným stromem v atmosféře koled a vůní vánočních pochoutek.

Ve sportu dominují zejména říčanští ragbisté. Na své si příjdou příznivci fotbalu, hokeje, tenisu, stolního tenisu, fitnes, cyklistiky, jezdectví, stejně jako zájemci o závodní tanec nebo pěší turistiku. Přes město vede řada turistických a také cyklistických tras. Říčany mají svou naučnou stezku věnovanou přírodě, historii, kultuře a životnímu prostředí.

Turisté i náhodní návštěvníci se mohou dozvědět vše důležité o Říčanech včetně kulturního kalendáře, o ubytovacích možnostech a dalších službách v kanceláři Informačního centra na Masarykově náměstí.

  • Zřícenina hradu Říčany, ve městě, na západ od Masarykova náměstí
  • Kostel svatého Petra a Pavla na Masarykově náměstí
  • Sloup se sochou Panny Marie na Masarykově náměstí
  • Jureček – koupaliště s přilehlou hospodou, místo setkávání místních bez ohledu na generaci.
  • Park Antonína Švehly – památná bronzová socha A. Švehly byla komunisty dočasně schována na zahradu Lidové školy umění na říčanském náměstí, v lednu 1949 se socha záhadně ztratila. Celých 40 let o jejím osudu nikdo nic nevěděl. Až po pádu komunistického režimu se přihlásila skupina starších občanů, kteří ještě jako mladíci ze selských rodin, tajně dopravili pomocí traktoru přes zamrzlý mlýnský rybník Švehlovu sochu do Lipan. Zde ji ukryli ve studni.

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz