V roce 2011 zde žilo 37 tisíc obyvatel, má rozlohu 8 541 ha, centrum je v nadmořské výšce 306 m n. m, nejvyšší bod dosahuje téměř 1000 m n. m. Podle správního členění patří do Moravskoslezského kraje, okres Frýdek-Místek. V roce 2001 se 17,7 % obyvatel města hlásilo k polské národnosti. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1444. Ve městě sídlí významný český výrobce ocelových dlouhých válcovaných výrobků, Třinecké železárny.
V okolí Třince se nacházejí Moravskoslezské Beskydy a směrem na východ nižší Slezské Beskydy. Tato dvě karpatská pohoří jsou od sebe navzájem oddělena Jablunkovskou brázdou, jejíž osu tvoří řeka Olše, která Třincem protéká. Město se nachází v turisticky atraktivním prostředí. Je obklopeno horami jako je Javorový, Ostrý a Čantorye. V blízkém okolí se rozkládají malebná údolí, která lákají turisty, milovníky jízdy na horských kolech a v zimě vyznavače sjezdového i běžeckého lyžování. Na Javorový vrch vede sedačková lanová dráha s celoročním provozem. Na vrchu uvedené hory stojí turistická chata. Nachází se tu lyžařský areál s vleky a sjezdovkami pro méně zkušené, ale i zdatné lyžaře, daří se zde paraglidingu. Kvalitní ubytování a stravování nabízí zájemcům řada hotelů, penzionů a rekreačních středisek, jak přímo ve městě, tak i v jeho blízkém okolí.
Významnou částí města Třince jsou Oldřichovice, které leží na úpatí hory Javorový (1032 m) a mají asi 3 000 obyvatel. Dále na jih, pod svahy Kozince a Ostrého, leží obec Karpentná, se 700 obyvateli. Do úzkého zalesněného údolí mezi Javorovým a Ostrým je sevřena Tyra, ve které žije asi 400 stálých obyvatel. V Tyře byla v průběhu let vybudována řada rekreačních středisek a rodinných chat.
Dále na sever, v Gutech (700 obyvatel), si můžete prohlédnout nejvýznamnější historickou památku na území Třince - dřevěný kostelík Božího těla. V presbytáři je možno najít portálek s letopočtem 1563. V lodi kostela je malovaná vyřezávaná kruchta z roku 1626 a zvonice přistavěná k lodi kostela pochází z roku 1781.
Na západní straně města je rozložena městská část zvaná Kanada (1 050 obyvatel) a dále směrem na Frýdek-Místek jsou to Nebory (1500 obyvatel). Podél železnice, směrem na Český Těšín, se rozkládá další městská část - Konská (1500 obyvatel). Původní vesnice zanikla, na jejím území se dnes rozprostírají Třinecké železárny.
Ve městě je možno navštívit muzeum Třineckých železáren a města Třince, malou uměleckou galerii, hvězdárnu, kino a nebo některou z knihoven. Dům kultury nabízí občanům širokou škálu kulturních, vzdělávacích a uměleckých programů a činností. V Třinci sídlí úřad práce, finanční a městský úřad se statutem pověřeného úřadu pro celý blízký region. Kromě základních škol působí ve městě gymnázium, soukromá obchodní akademie a integrovaná střední škola. Návštěvník může strávit příjemné chvíle v celé řadě útulných restaurací a zábavných podniků.
Integrovaná střední škola - od 1. 9. 2009 se přejmenovala na Soukromou střední školu, která přebrala činnost současné Střední školy, Třinec – Kanada. Došlo tak k navrácení k tradicím a tato škola se stává dceřinou společnosti TŘINECKÝCH ŽELEZÁREN, a.s., Ve městě lze studovat i některé vysoké školy kombinovanou formou. Jedná se o pobočku Vysoké školy báňské a pobočku Vysoké školy podnikání. Pro seniory již několik let funguje Univerzita třetího věku, kde výuku zajišťuje Ostravská univerzita.
- Lenka Cenková - bývalá tenistka
- Jana Cieslarová - orientační běžkyně
- Michaela Dolinová - moderátorka
- Renata Drössler - zpěvačka, herečka
- Ewa Farna - zpěvačka
- Petr Gawlas - senátor
- Tomáš Klus - zpěvák
- Markéta Konvičková - zpěvačka
- Tadeáš Kraus - fotbalista
- Edvard Lasota - fotbalista
- Rostislav Martynek - hokejista
- Eduard Ovčáček - umělec
- Soňa Pertlová - šachistka
- Lukáš Rakowski - krasobruslař
- Jiří Rusnok - poslanec
- Roman Sikora - novinář
- Martin Staszko - hráč pokeru
- Václav Svěrkoš - fotbalista
- Petr Šiška - moderátor
- Robert Šulgan - boxér
- Rudolf Štafa - výtvarník
- Lešek Wronka - producent
- Stanisław Zahradnik - badatel, spisovatel, archivář
- činžovní dům - Třineckých železáren
- dům dělnické kolonie s dvěma hospodářskými staveními a zahradou (čp.116)
- dům dělnické kolonie s dvěma hospodářskými staveními a zahradou (čp.117)
- kaple hřbitovní
- Kostel svatého Alberta s farou