Městské divadlo Krnov

Mikulášská, 794 01, Krnov, Tel.: +420 554 614 706, zambochova@mikskrnov.cz
Krnov/Divadla - Krnov
Městské divadlo Krnov

1176b02fb950f6f20ca894d31e4ada7e.jpg
Městské divadlo Krnov bylo dokončeno roku 1928 ve stylu německého expresionismu dle projektu Leo Kammela. Dnes uvádí představení nejen oblastních souborů, ale i zavedených a velkých pražských divadel. Pro děti tu hrají každou neděli pohádky a v týdnu sem na představení můžou zajít i školy. Program divadla pamatuje i na milovníky vážné hudby, pravidelně se tady konají koncerty orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava nebo koncerty oblíbených zpěváků.
Mapa - Městské divadlo Krnov

Mikulášská, 794 01, Krnov

Telefon: +420 554 614 706
E-mail: zambochova@mikskrnov.cz
Web: http://www.mikskrnov.estranky.cz/clanky/divadlo/


K obohacení programu Městského divadla Krnov přispívají také exkluzívní koncerty v rámci Krnovských hudebních slavností, vystoupení Dechového orchestru mladých a představení základních uměleckých škol včetně střediska volného času Méďa.

Městské divadlo je ve správě Městského a informačního střediska MIKS. Představení uvádí v rámci předplatného i mimo něj.

Historie

Městské divadlo Krnov bylo postaveno v letech 1927-1928. Investorem bylo město, dále vypomohly místní závody, živnostníci a zemědělci.

Projektantem byl žák Jana Kotěry z pražské uměleckoprůmyslové školy Leo Kammel. Zdrženlivě traktovaný německý expresionismus nárožního objektu architekt dramatizoval ostrými štíty a klínovými motivy dekorativních výplní. Stavba byla dokončena koncem srpna 1928 a slavnostně otevřena – německou operetou v provedení opavského divadla.

Hlediště získalo dnešní podobu po rekonstrukci v 70. letech a jeviště kolem roku 1980, kdy byla kvůli provazišti provedena nadstavba nad jevištěm.

Po druhé světové válce se krnovské divadlo stalo známým po celé republice i v zahraničí zejména konáním národních amatérských divadelních přehlídek, od roku 1957 to byl vyhlášený Divadelní máj Krnova. V té době zde pravidelně hrálo pouze Slezské divadlo Opava a představení amatérských souborů byla diváky vítaná jako zpestření nabídky. V devadesátých letech došlo k povolení zájezdových představení dalších oblastních divadel a také pražských souborů se známými herci. Tím se zájem diváků přeorientoval na profesionální soubory a o amatérské divadlo zájem velmi poklesl. Z tohoto důvodu byla v roce 1996 ukončena tradice Divadelních májů Krnova. Divadlo bylo využíváno také pro další akce: koncerty populární a vážné hudby, zábavné pořady, pořady pro děti a mládež, politické mítinky a další.

Až do roku 1991 byla budova ve volných dnech využívaná také pro kino (Národní kino) – byla zde promítaná pravidelná filmová představení.

V roce 2005 bylo Městské divadlo Krnov prohlášeno za kulturní památku.

Současnost

V současné době je Městské divadlo ve správě Městského informačního a kulturního střediska Krnov (MIKS).

Jsou zde uváděna pravidelně divadelní představení v rámci cyklu předplatného a dále představení mimo předplatné. Diváci mají možnost shlédnout představení oblastních divadel (Slezské divadlo Opava, Těšínské divadlo, Divadlo Šumperk) a představení pražských souborů (Divadlo Na Vinohradech, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Járy Cimrmana, Divadelní společnost J. Dvořáka, Divadlo Metro aj.). Divadelní příznivci se tak měli možnost setkat s celou řadou výrazných hereckých osobností (Iva Janžurová, Stela Zázvorková, Květa Fialová, Jana Brejchová, Jiří Bartoška, Petr Nárožný, Václav Vydra, Petr Kostka, Jana Hlaváčová, Jan Svěrák, Ladislav Mrkvička a další).

Pro děti jsou uváděny nedělní pohádky a také představení v rámci vyučování (divadelní soubory z Českého Těšína, Opavy, Šumperku, Prahy, Brna, Karlových Varů aj.). Tradici amatérského divadla udržuje Lidové divadlo Krnov, které každoročně uvádí pohádkové nebo večerní představení.

Pro milovníky vážné hudby bývá pravidelně zařazován koncert špičkového orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava. K obohacení nabídky přispěly také exkluzivní koncerty v rámci Krnovských hudebních slavností.

Je samozřejmě pamatováno také na příznivce populární hudby koncerty oblíbených zpěváků (Lucie Bílá, Hana Hegerová, Ondřej Havelka, Jaromír Nohavica, Richard Müller, Helena Vondráčková, Věra Špinarová aj.). K vyhledávaným akcím patří představení bavičů (Miroslav Donutil, Miloslav Šimek, Karel Šíp, Josef Náhlovský a další) a show (např. skupina Screamers). Spektrum nabídky je velmi široké a vychází především ze zájmu diváků, je samozřejmě vázáno technickými možnostmi divadla a finančními prostředky pořadatelů.

K programové nabídce přispívají také ostatní pořadatelé ve městě, k tradičním akcím se řadí koncerty vynikajícího Dechového orchestru mladých, představení ZUŠ, ZUŠ s.r.o., Střediska volného času Méďa aj. Návštěvníci mají tak možnost se seznámit s činností krnovských souborů, např. shlédnout vystoupení dětských a mládežnických tanečních souborů, která se řadí v republice ke špičce.


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz