Jiráskovo divadlo Nový Bydžov

Aloise Jiráska, 504 01, Nový Bydžov, Tel.: +420 495 218 355, info@jiraskovodivadlo.cz
Nový Bydžov/Divadla - Nový Bydžov
Jiráskovo divadlo Nový Bydžov

jiraskovo-divadlo-novy-bydzov.JPG
Jiráskovo divadlo v Novém Bydžově je jednou z nejstarších divadelních scén ve Východočeském kraji. Už v roce 1907 tu v hostinci Na Kopečku odehrál ochotnický soubor Jiráskovu Lucernu. Roku 1924 se pak otevřelo nově vybudované Městské Jiráskovo divadlo. Divadlo prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, v současnosti se chlubí moderní technikou a v jeho prostorách je dokonce digitální 3D kino.
Mapa - Jiráskovo divadlo Nový Bydžov

Aloise Jiráska, 504 01, Nový Bydžov

Telefon: +420 495 218 355
E-mail: info@jiraskovodivadlo.cz
Web: www.jiraskovodivadlo.cz


V říjnu 1924 se divákům v Novém Bydžově otevřelo Městské Jiráskovo divadlo, divadelní svět ihned pohltil všechny občany, kteří s nadšením divadlo navštěvovali. Koncem 80. let byly sestaveny plány na rozsáhlou přestavbu, která nakonec trvala sedmnáct let.

Znovu otevřeno bylo divadlo v únoru 2003. Zařízeno je moderní jevištní a světelnou technikou, navíc je v něm umístěno i digitální 3D kino. Na programu jsou tu představení jak pro děti, tak pro dospělé.

Jiráskovo divadlo patří mezi nejstarší divadelní scény ve Východočeském kraji. Jeho historie sahá až do roku 1907, kdy byla v hostinci Na Kopečku uvedena ochotnickým souborem hra Lucerna Aloise Jiráska. Během následujících deseti let novobydžovští ochotníci sehráli velký počet představení a zařadili se tak mezi významné divadelní spolky regionální scény.

S ustanovením Divadelní jednoty Jirásek, kterou osobním dopisem podpořil i Alois Jirásek se zanedlouho, konkrétně 12. října 1924, za podpory města Nového Bydžova otevřely i prostory nově zbudovaného moderního divadla, které bylo nazváno Městské Jiráskovo divadlo a Mistr Jirásek byl radou města jmenovám čestným občanem. Divadelním životem pak dlouhá desetiletí žilo doslova celé město. V roce 1960 Jiráskovo divadlo prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.

Vedle stálého souboru v divadle hostovaly přední české scény a byla navázána úzká spolupráce s divadly v Hradci Králové, Kolíně a Pardubice.Ke konci 80.let vznikly plány na kompletní přestavbu budovy, které se však ukázaly být příliš velikášské a znančně náročné.

Trvalo proto dlouhých sedmnáct let, než mohlo být 14.února 2003 Jiráskovo divadlo znovu slavnostně otevřeno.Divadlo je vybaveno nejmodernější jevištní a světelnou technikou a je schopno splnit i ty nejnáročnější požadavky ze strany hostujících souborů a dalších návštěvníků. V divadle je též umístěno plně digitální 3D kino. Jiráskovo divadlo v současnosti nemá stálý soubor. Ochotníci Divadelního spolku Jirásek však ve své činnosti pokračují a na svém kontě mají již několik úspěšných premiér.
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz