Mahenovo divadlo – Národní divadlo Brno
Malinovského náměstí, 602 00, Brno
Telefon:
+420 542 158 111
E-mail:
info@ndbrno.cz
Web:
www.ndbrno.cz/o-divadle/mahenovo-divadlo
Kromě monumentální budovy Mahenova divadla a jeho interiérů mají reprezentační funkci i exteriéry. Před divadlem je velký květinový záhon kruhového tvaru, který přitahuje pohledy všech kolemjdoucích.
Do budovy divadla vede pět hlavních vchodů a dva vchody postranní. V hledišti převládá zlacená výzdoba s motivy hudebních nástrojů, zlacení pochází z dílny Johanna Schonthalera z Vídně. Na stropě divadelního sálu jsou alegorické kompozice, které mají představovat tragédii, komedii, tanec, zpěv, hudbu a lyriku.
To, jak divadlo vypadá, ovlivnil stavební zákon v Rakousku, podle kterého byla zpřísněna bezpečností pravidla. Zákon vznikl mimo jiné proto, aby v případě požáru mohli všichni rychle opustit divadelní budovu. Výsledkem byl větší počet východů a schodišť.
Od roku 1987 funguje v suterénu divadla komorní scéna původně nazvaná Divadélko Na hradbách, která byla roku 1992 přejmenována na Malou scénu.
Vznik umělecky, technicky a kulturně významné budovy Mahenova divadla podnítil požár budovy Reduty v roce 1870. Ta totiž do té doby sloužila divadelním účelům, po požáru musela ale ukončit svůj provoz. Městská rada v čele se starostou Gustavem Winterhollerem tedy rozhodla, že je nutné postavit novou divadelní budovu, která bude mít technické, kapacitní a reprezentativní kvality.
Nejdříve vzniklo na dnešním Žerotínově náměstí Prozatimní divadlo (Interimstheater) podle návrhu Ferdinanda Fellnera. Prvním představením, které tu publikum mohlo zhlédnout, byl Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta 1. ledna 1871. Prozatimní divadlo ukončilo svůj provoz o 11 let později, v roce 1882 bylo zdemolováno.
V době demolice Prozatimního divadla byla už téměř dokončena nová budova divadla na okraji historického jádra města. Stavba probíhala podle plánů vídeňského architektonického ateliéru Fellner & Helmer. Projekt byl vypracován v červnu 1881, o měsíc později začaly stavební práce pod vedením brněnského stavitele Josefa Arnolda a vídeňského architekta Josefa Nebehostenyho. Práce na stavbě trvaly 18 měsíců, zakončeny byly 31. října 1882. Prvním představením bylo 4. listopadu drama Egmont Johanna Wolfganga Goetha. Na pozvání starosty Brna Winterhollera navštívili divadlo už v prosinci 1882 členové Rakouského spolku architektů a inženýrů. Ti konstatovali, že divadlo může architektonicky, umělecky a provozně konkurovat nejvýznamnějším vídeňským stavbám.
Od svých počátků vystřídalo divadlo hned několik názvů. Původně to bylo Německé městské divadlo (Deutsches Stadttheater), poté Městské divadlo Na hradbách, později se vrátilo k názvu Německé městské divadlo, v roce 1845 bylo přejmenováno na Janáčkovu operu a poté Janáčkovo divadlo. Mahenovo divadlo se jmenuje od roku 1965 až do současnosti.
Dlouhou dobu nebyla nutná žádná rekonstrukce, až v letech 1935 až 1936 bylo rozšířeno jeviště a byly zřízeny jevištní stoly. Další rekonstrukce přišla roku 1971 a trvala 7 let. Opravovala se výzdoba, instaloval se nový lustr nad hlediště a opravovala se svítidla, vitríny, sedačky, reproduktory a další doplňky. V letech 2000 až 2001 proběhla oprava hlavního průčelí budovy.
Umělecký šéf
Petr Halberstadt
Režiséři
Martin Čičvák
Peter Mikulík
Martin Stropnický
Milan Schejbal
Janka Ryšánek Schmiedtová
Ivo Krobot
Rastislav Ballek
Břetislav Rychlík
Peter Mankovecký
Zdeněk Černín
Viktorie Čermáková
Roman Groszmann
Emil Horváth
Jakub Maceček
Lucie Málková
Zoja Mikotová
Jiří Nekvasil
Ivan Rajmont
Zdenek Plachý
Gustav Skála
Herci
Eva Novotná
Jana Štvrtecká
Klára Apolenářová
Lucie Schneiderová
Magdaléna Tkačíková
Marie Durnová
Monika Maláčová
Tereza Groszmannová
Zuzana Ščerbová
Bedřich Výtisk
David Kaloč
Jakub Šafránek
Jan Grygar
Jaroslav Kuneš
Jiří Pištěk
Martin Sláma
Martin Veselý
Michal Bumbálek
Miroslav Novotný
Ondřej Mikulášek
Ondřej Novák
Pavel Doucek
Petr Bláha
Petr Halberstadt
Vladimír Krátký
Vratislav Běčák
Zdeněk Dvořák
A pak už tam nezbyl ani jeden aneb Deset malých černoušků - Agatha Christie
Apartmá v hotelu Plaza - Neil Simon
Betlémská hvězda - Jan Kopecký
Bůh masakru - Yasmina Reza
Cyrano z Bergeraku - Edmond Rostand
Čert a káča - Božena Němcová
Ideální manžel - Oscar Wilde
Jak je důležité míti Filipa - Oscar Wilde
Král Richard III. - William Shakespeare
Králova řeč - David Seidler
Lakomec - Moliére
Liška Bystrouška - Leoš Janáček
Mandragora - Niccoló Machiavelli
Měšťák šlechticem - Moliére
Ostrov pokladů - Robert Louis Stevenson
Ostře sledované vlaky - Bohumil Hrabal
Perníková chaloupka - Václav Renč
Revizor - Nikolaj Vasiljevič Gogol
Romeo a Julie - William Shakespeare
Scapinova šibalství - Moliére
Sedmá pečeť - Ingmar Bergman
Šípková Růženka - Charles Perrault
Veselé paničky Windsorské - William Shakespeare
Veselka - Stanilaw Wyspianski
Zlatovláska - Josef Kainar
-
Jakubské náměstí, 602 00, Brno
-
Rooseveltova, 602 00, Brno
-
Chelčického, 542 32, Úpice
-
Dlouhá, 500 01, Hradec Králové