Lohengrin


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Nové nastudování Lohengrina je už pro dílo samotné příslibem povznášejícího zážitku pro každého operního diváka, který očekává hudební krásu, silné emoce a napínavý příběh.


S dějinami Prahy je spojena řada jmen světových skladatelů, kteří zde buď přímo působili nebo ji třeba jen navštívili.

Patří mezi ně i gigant hudebního divadla Richard Wagner, který měl Čechy ve zvláštní oblibě a ve 20.–40. letech 19. století je mnohokrát navštívil. Stalo se tak i létě 1845: „Ke čtení jsem si s sebou vzal básně Wolframa von Eschenbach v přepracování Simrocka a San Marteho a s nimi související epos o Lohengrinovi s dlouhým úvodem od Görrese. S knihou v podpaží jsem se vždy ztratil v lesním porostu, usadil se u potoka a s Titurelem a Parcivalem se potěšil cizí, a přece tak niterně blízkou a důvěrně známou básní Wolframovou.“ Tak vzpomínal Richard Wagner na začátek práce na textu k Lohengrinovi během svého pobytu v Mariánských Lázních. Kompozici se věnoval od května 1846 do dubna 1848.

Na jeviště byla opera uvedena poprvé ve Velkovévodském dvorním divadle ve Výmaru 28. srpna 1850. Dirigentem premiéry byl Franz Liszt, skladatel, klavírní virtuóz a pozdější Wagnerův tchán. Česká premiéra se uskutečnila 23. února 1856 ve Stavovském divadle za řízení kapelníka Františka Škroupa. V Národním divadle byl Lohengrin poprvé uveden 12. ledna 1885. Poslední pražská premiéra se konala 17. května 1997 ve Státní opeře Praha.Wagnerova velkolepá romantická opera o souboji dobra se zlem se odehrává v atmosféře plné tajemství obklopujícím neznámého hrdinu, který přišel hájit čest brabantské princezny Elsy. Po hudební stránce se jedná o další skladatelův důmyslný a strhující krok k prokomponovanému hudebnímu dramatu, jakým je jeho vrcholný Parsifal pojednávající o Lohengrinovu otci. Vedle oblíbeného svatebního sboru je opera obdařena neméně skvělými scénami, jako je například Elsina snová představa o rytíři, jenž ji má přijít zachránit, Lohengrinovo a Elsino setkání ve svatební komnatě nebo Lohengrinovo přiznání své identity ve vyprávění o svatém Grálu.

Hudební nastudování: Constantin Trinks
Dirigent: Constantin Trinks, Zbyněk Müller
Režie: Katharina Wagner
Scéna: Frank Philipp Schlößmann
Kostýmy: Thomas Kaiser
Sbormistr: Pavel Vaněk, Adolf Melichar

Jindřich Ptáčník


  • Oleg Korotkov

  • Jiří Sulženko

Lohengrin


  • Aleš Briscein

Elsa z Brabantu


  • Dana Burešová

  • Miranda Keys

  • Ann Petersen

Ortruda


  • Natascha Petrinsky

  • Eva Urbanová

  • Eliška Weissová

Královský hlasatel


  • Jiří Brückler

  • Vladimír Chmelo


Národní divadlo

Narodni-divadlo-12.jpg
Novorenesanční budova Národního divadla je jednou z dominant Prahy a symbolem české národní identity. Zlatá kaplička, jak se divadlu také říká, byla poprvé otevřena díky celostátní sbírce v roce 1881, po požáru poté roku 1883. Od té doby zde mělo premiéru nespočet slavných inscenací. S divadlem je spjata celá řada významných osobností ze všech možných uměleckých oblastí – ať už se jedná o architekta Josefa Zítka, autora opony Vojtěcha Hynaise, malíře Mikoláše Aleše či dramatiky J. K. Tyla a Karla Čapka nebo herce Hugo Haase, Danu Medřickou či Rudolfa Hrušínského.
Mapa - Národní divadlo

Národní, 110 00, Praha 1

Telefon: +420 731 188 259
E-mail: Podpora@kultura.cz
Web: http://www.narodni-divadlo.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz