Zřícenina hradu Roimund (Raimund)

Bílý Kostel nad Nisou, 463 31, Bílý Kostel nad Nisou
Bílý Kostel nad Nisou/Památky - Bílý Kostel nad Nisou
Raimund nechal postavit Jan z Donína mezi léty 1342 až 1347 a jeho jméno je odvozené z francouzského výrazu roi-mont, čili králova hora. Roku 1413 se tu usadil Jan z Vartemberka, známý zde jako loupeživý donínský Raimud.

V husitských dobách převzala loupežnickou činnost zde usazená předsunutá posádka o síle padesáti mužů vyslaná lužickými městy. Ta z husity přepadávaného Lužicka dlouho nedostávala žold, takže si živobytí opatřovala loupežemi po okolí. Nakonec roku 1428 vyrazili žold vymáhat do lužického Zhořelce, odkud odvlekli několik měšťanů a na Raimundu je uvěznili. Vymáhání bylo nakonec úspěšné.

Někdy kolem roku 1450 získali Donínové nad hradem opět vládu. Vrátil se jim zcela pustý, avšak obyvatelný a stal se občasným útočištěm loupeživých tlup, kterých se bálo celé povodí řeky Nisy. Vyřešil to roku 1512 až Mikuláš II. z Donína sídlící na nedalekém Grabštejně zničením hradních budov.

Díky průzkumům dnes víme, že hlavní stavbou byl obdélníkový palác s přilehlou menší stavbou obehnaný jedenáct metrů vysokou zdí, příkopem a valem.

Zřícenina hradu Roimund je volně přístupná po celý rok.


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz