Divadlo Reduta – Národní divadlo Brno

Zelný trh, 602 00, Brno, Tel.: +420 542 158 111, info@ndbrno.cz
Brno/Divadla - Brno
Divadlo Reduta – Národní divadlo Brno

divadlo-reduta-5.jpg
Brněnské divadlo Redutu najdete na Zeleném trhu, je vzdálena asi 5 minut pěší chůze od hlavního vlakového nádraží. Od roku 2005 slouží Divadlo Reduta všem souborům NDB jako alternativní scéna pro komorní a experimentální inscenace, poté od roku 2007 její uměleckou koncepci utváří také samostatným umělecký úsek Divadla Reduta - Reduta.
Mapa - Divadlo Reduta – Národní divadlo Brno

Zelný trh, 602 00, Brno

Telefon: +420 542 158 111
E-mail: info@ndbrno.cz
Web: www.ndbrno.cz/o-divadle/divadlo-reduta


Divadlo Reduta, které má dva sály - Divadelní a Mozartův.  Divadlo je součástí Národního divadla Brno společně s Janáčkovým a Mahenovým divadlem.

Divadlo Reduta nemá vlastní umělecký soubor, i tak tu vystupují hvězdy českého divadla jako Zlata Adamovská, Petr ŠtěpánekKvěta Fialová nebo Petr Nárožný. Vidět tu můžete i českou zpěvačku Martu Kubišovou a její recitál.

Na místě dnešního divadla Reduta stávaly domy už v první polovině 13. století. Ve třicátých letech 15. století získali parcelu Lichtenštejnové, od nich ji ve špatném stavu koupilo v roce 1600 město Brno. V letech 1600 až 1605 byla budova zrekonstruována, přibyla arkádová chodba a vnitřní dvůr. Město se zasadilo o to, aby byl v domě zřízen hostinec, k němuž byl roku 1634 koupen celý sousední dům a navíc část druhého měšťanského domu.

Tento celek nesl název Malá taverna a už od 60. let 17. století se tu konala čas od času divadelní představení. Stálá scéna tu byla městem zřízena ve 30. letech 18. století. Malá taverna byla zrušena a místo ní tu bylo postaveno divadlo s hlubokým jevištěm a hledištěm s lóžemi. V té době bylo divadlo známé pod názvy Opernhaus, Opera-Haus, Spielhaus nebo Comedienhaus.

V roce 1767 tu vystoupil dokonce mladý genius Wolfgang Amadeus Mozart. Na jeho počest byl před Redutou v roce 2008 odhalen pomník od Kurta Gebauera.

V divadle se hrálo do roku 1785, kdy musel být jeho provoz přerušen, divadlo totiž dvakrát po sobě vyhořelo. Bylo ale rychle opraveno a začalo fungovat pod názvem Königlichstädtisches National Theater, v překladu Královské městské národní divadlo.

O necelých sto let později, v roce 1870, zachvátil divadlo další požár. Z divadelní budovy po něm zůstaly stát pouze obvodové zdi. Místo divadla zde nějakou dobu byla poté tržnice. Divadlo se sem vrátilo roku 1909 a fungovalo do roku 1993, kdy byla kvůli havarijnímu stavu budovy ukončena jeho činnost.

Nová historie divadelní budovy se začala psát v roce 2005, kdy se tu po rekonstrukci hrál balet Příběh vojáka Igora Stravinského a opera Noci Dnem Víta Zouhara. V současnosti můžete v programu divadla Reduta najít představení všech uměleckých souborů Národního divadla Brno.

Již tradičně pořádá divadlo Reduta také festival Redfest. V týdenním festivalovém programu se střídají malé činohry z produkcí domácí scény, ale i z pražských divadel. V roce 2013 se uskutečnil už sedmý ročník.

Anna Karenina – L. N. Tolstoj

Europeana – Patrik Ouředník

Jak dostat maminku do polepšovny – Jiří Jelínek

Jules a Jim – H. P. Roché

Kabaret Kafka – Dora Viceníková, Daniel Špinar

Korespondence V+W – Dora Viceníková

Kvak a Žbluňk – Arnold Lobel

Nenápadný původ buržoazie – Jean-Claude Carriére

Nora – Henrik Ibsen

Pohádka o malém Mozartovi a velkém drakovi – T. P. Kačer, J. Macek

Provaz – Patrick Hamilton

Valmont – Choderlos De Laclos, Daniel Špinar

Zlatá šedesátá – Pavel Juráček, Dora Viceníková, Jan Mikulášek
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz