Královský průvod z Prahy na Karlštejn


Datum a čas konání Místo konání Vstupenka
7.6.2015 17:30 Státní hrad Karlštejn Vyprodáno
6.6.2015 14:30 Hlavní město Praha Vyprodáno

Pojďme si připomenout 660 let od korunovace Karla IV. císařem Svaté říše římské. Devátý ročník Královského průvodu již podruhé pořádá město Dobřichovice. Staňte se součástí dvoudenní pouti, při které budou korunovační klenoty putovat z Radotína na hrad Karlštejn, kde budou slavnostně uloženy za pevnými zdmi. Karel IV. se svou chotí královnou Alžbětou Pomořanskou, s rytíři, jezdci a dalšími příslušníky královského dvora, vyrazí na dlouhou cestu v sobotu 6. června po druhé hodině odpolední. Poté bude pokračovat přes Černošice a Mokropsy do Dobřichovic, kde stráví noc. Druhý den, v neděli po desáté hodině, se průvod vydá z Dobřichovic přes Lety, Řevnice, Zadní a Hlásnou Třebaň na Karlštejn, aby zde v Kapli sv. Kříže slavnostně uložil korunovační klenoty.


Ve všech obcích a městech na trase průvodu bude připraveno slavnostní uvítání na počest císaře. Na Karlštejnském náměstí pak bude pro královský pár a dvořany připravena dobová hostina.


Tradiční Průvod Karla IV. s korunovačními klenoty volně navazuje na historickou tradici poutě spojené s vystavováním císařských korunovačních klenotů v Praze na Dobytčím trhu (dnešní Karlovo náměstí) vždy první neděli po Velikonocích.

Letos se máte opravdu na co těšit! Pořadatelé si připravili několik nových replik historických reálií. K vidění budou např. prapory zemí Koruny české či damaškový baldachýn ušitý z repliky látky ze 14. století, vyráběné v Itálii.


Největší a nejdůležitější letošní novinkou je pak replika Longinova kopí. Výroby se ujal Jiří Kronďák, jehož firma se od roku 1990 zabývá výrobou replik zbraní a zbroje pro potřeby historického šermu. Tato replika bude po skončení průvodu vystavena na hradě Karlštejn.

Kaple svatého Kříže ve Velké věži byla vysvěcena v roce 1365 a už od počátku sloužila jako místo pro uložení sbírky relikvií a říšských korunovačních klenotů. České korunovační klenoty byly na Karlštejn převezeny kvůli bezpečnosti na počátku husitských válek a zůstaly zde téměř 200 let.

Karlův dědeček, císař Jindřich VII. v roce 1310 táhl se svým vojskem do Toskánska, aby tam vybudoval nové lucemburské panství, které posléze získali a bránili jeho syn Jan i vnuk Karel. Toskánsko se stalo Jindřichovi VII. osudným, neboť krátce po své císařské korunovaci v Římě zemřel v roce 1313 a dva roky poté byly jeho ostatky přeneseny do pisánské katedrály.

Zřejmě i proto Karel IV. zůstal v Pise po dlouhou dobu své korunovační jízdy. Ke svému manželovi se v únoru 1355 v Pise připojila královna Anna Svídnická v doprovodu pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic.


Karlovou císařskou korunovací byl pověřen ostijský biskup, kardinál Pierre de Colombiers, který krále doprovázel už z Pisy. Vzhledem k dohodě, kterou uzavřel budoucí císař s papežem Inocencem VI., že se v Římě zdrží v hodnosti císaře pouze jeden den, nastoupil Karel IV. v podvečer 2. dubna pouť po nejvýznamnějších římských chrámech v přestrojení za běžného poutníka.

Královský šat sundal v kostelíku svaté Máří Magdalény na konci poutnické cesty Francigena, která z vrchu Monte Mario ústila do Říma a dodnes existuje. Ve stejném kostelíku byl slavnostně oděn i na korunovaci. Korunovační průvod začal na Boží hod velikonoční 5. dubna u Andělského hradu a pokračoval k atriu středověké baziliky svatého Petra.


Po udělení císařských hodností a bohoslužbě se císařský pár vydal na triumfální pochod městem, který byl zakončen hostinou v Lateránském paláci u baziliky svatého Jana na Lateránu. Před setměním císař Karel IV. opustil Řím a přenocoval v klášteře svatého Vavřince za hradbami. Následující den 6. dubna zahájil zpáteční cestu do Prahy, kam dospěl 15. srpna 1355.

Vládu nad Římem přenechal papežům, jejichž avignonský pobyt se chýlil ke konci, a před církevním státem se otevíralo období velkého mocenského rozmachu. Jinde v Evropě se konstituovaly silné monarchie a sny o obnovení římského impéria byly definitivně překonány novou politickou realitou.

Královský průvod - sobota 6.6.2015

Radotín

náměstí Sv. Petra a Pavla

14:30

Černošice

park Berounka

15:45

Černošice - Mokropsy

Masopustní náměstí

17:00

Dobřichovice

louka pod zámkem

19:00

Královský průvod - neděle 7.6.2015

Dobřichovice

zámek -  Křižovnické náměstí

9:55

Lety

náves

10:25

Řevnice

náměstí Krále Jiřího z Poděbrad

11:35

Zadní Třebaň

náves

12:50

Hlásná Třebaň

náves

14:30

Karlštejn

Výzkumná stanice vinařská

15:15

Karlštejn

náměstí 1.června

15:45

Karlštejn

hrad

17:30

Radotín - sobota 6.6.2015

Program před radotínskou radnicí na nám. Sv. Petra a Pavla - Při zahájení programu ve 13:45 vystoupí šermíři a zazní dobová hudba Antiquarius. Ve 14:30 přijede očekávaný císař Karel IV. se svojí družinou. Program bude dále pokračovat do 21:00, v průběhu vystoupí šermířská skupina Rotyka.

Těšit se můžete také na program pro děti. Připravený bude divadelní stan Království na kolečkách či Výstavný stan Petrklíč, o.s. Součástí programu bude "Festival malých pivovarů" a dobrého jídla.

Černošice - sobota 6.6.2015

Program v parku Berounka před příjezdem císaře - Od 10:30 vystoupí Divadlo DNO, v 11:15 a 14:45 se vám představí Nevers - historický šerm. Příjezd královského průvodu je přichystaný na 15:45, kdy budete moci shlédnout i vystoupení pro císaře. Milovníky exotických zvířat jistě přiláká vystoupení s hadem. Závěr programu ve 21:30 bude patřit Ohňovým kačenkám.

Dobřichovice - sobota 6.6.2015

Program v zámku Dobřichovice - Zahájení proběhne ve 14:00, těšit se můžete na dobovou hudbu Tempus či na kouzelnické představení. Kouzelník Merild bude kouzlit ve 14:30 a také v 17:30. Od 15:00 do 18:00 budou probíhat na louce za mostem soutěže pro děti – CK Robinson – nejlepší rytíře odmění Císař Karel IV. Slavnostní uvítání císaře se bude konat v 19:00. Těšit se můžete od 21.00 na muzikál Noc na Karlštejně na nádvoří zámku.

Řevnice - neděle 7.6.2015

Program na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad - V dopoledních hodinách kolem 10:00 vystoupí žáci ZŠ a ZUŠ Řevnice. Těsně před pravým polednem v 11:35 přijde průvod. Starosta, družina a řevnický prostý lid přivítají Karla IV. a vystoupí orientální tanečnice Kateřina Kracíková.

Zadní Třebaň - neděle 7.6.2015

Císaři Karlu IV., jeho choti královně Alžbětě a celému jejich doprovodu zatančí děti z MŠ a vystoupí flétnistky. Po odchodu císaře ve 14:00 jsou všichni zváni na Piknik na Ostrově, který pořádá spolek Salto na Ostrově. Těšit se můžete mimo jiné na Kočovné divadlo Rózy Blechové či na sportovní hry.

Karlštejn - neděle 7.6.2015

Program na náměstí - Před příchodem průvodu zahraje v 11:00 staropražská kapela od Berounky TŘEHUSK. Od 13:35 zazní VIKLAN - irské, skotské a bretaňské melodie. Od dopoledních hodin až do příjezdu Královského průvodu v 15:15 bude ve Výzkumné stanici vinařské v Karlštejně možnost prohlídky vinného sklepa a volný prodej rozlévaného a lahvového vína.

V ostatních městech se doprovodný program připravuje.

Císař římský a král český Karel IV.:  Karel Král

česká královna Eliška Pomořanská: Monika Vaňková

arcibiskup Arnošt z Pardubic: Jiří Oberfalzer

královský herold Saffron d´Crociris: Jiří Šafránek   

bratr císaře Jan Jindřich: Petr Bendl

kyperský král Petr z Lusignanu: Demetrios Lambrou

králův šašek: Jan Seidel

královský hofmistr: Petr Koblížek

dvorní maršálek Johann ritter von Chwalowitz: Josef Jan Kutílek

zemský Komtur Bratrů německého řádu Panny Marie Jeruzalémské, Rudolf von Homburg: Vladimír Míka

ALSASKÉ POSELSTVO - VYSLANCI MĚSTA MOLSHEIM:
Thiery comte d´Molsheim, émissaire du Molsheim: Thiery Peter

chevalier Guy Petit: Guy Shitter

chevalier Luc Grande: Luc Blattner

CÍSAŘSKÁ GARDA - ALOTRIUM:
Martin Zdeněk z Melku: Martin Švancar

Francis Sličný: František Rosol

rytíř Jákob: Jakub Dušek

Jarmul ritter von Varta: Jaromír Hájek

Jan Jeník ze Srbska: Jan Uchytil

Peter von Litovel: Petr Jurečka

Josef z Kunratic: Josef Kysílko

Jan Kuna z Kunína: Jan Kuna

královská posádka v Dobřichovicích - Allgor: Rajmund z Lichtenburka, Vilém Bergr z Bernu, Alexandr Mazowski, Gustav ze Scari, Gothard z Uri​​​

bubeníci: Gard Brno

fraucimor: SHŠ Reginleif

     Viola Theodora z Honic: Lenka Svobodová-Honická

     Lucie Markéta ze Srbska, dcera rytíře Jana Jeníka ze Srbska: Lucie Uchytilová

     Barbora Adléta ze Srbska, dcera rytíře Jana Jeníka ze Srbska: Barbora Uchytilová

     Veronika Kunhuta ze Skalky a Bezdězu: Veronika Pokorná

     Veronika Kunigunda z Kunína: Veronika Kunová

     Karolína: Karolína Krobová

jízda: Tarpan Clan a Rodeo Radotín, Jízda svobodných rytířů - stáj Ráfa



Hlavní město Praha

praha-10.jpg
Hlavní a největší město České republiky se od svého založení v 9. století n. l. rozrostlo na metropoli o ploše 496 km². Ve městě a v bezprostředním okolí žije trvale kolem jednoho a půl milionů lidí a další sem zajíždějí denně za prací, kulturou a službami nebo tu tráví dovolenou. Na své si tu přijdou návštěvníci velkých koncertů a sportovních utkání třeba v O2 aréně i příznivci renesančních zahrad s výhledem na středověké uličky pod Pražským hradem.
Mapa - Hlavní město Praha

Mariánské náměstí, 110 00, Praha 1

Telefon: +420 221 714 714
E-mail: tourinfo@prague.eu
Web: http://www.praha.eu

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz