Dolní oblast Vítkovic - Důl Hlubina

Ruská, 703 00, Ostrava
Ostrava/Společnost - Ostrava
Dolní oblast Vítkovic - Důl Hlubina

dul-hlubina.JPG
Důl Hlubina v Karviné je bývalý hlubinný důl, který existuje od 60. let 20. století. Důl měl rozlohu 130 hektarů, 8 pater a jeho maximální hloubka byla 470 metrů. Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. V roce 2008 byl areál zapsán na seznam Evropského kulturního dědictví.
Mapa - Dolní oblast Vítkovic - Důl Hlubina

Ruská, 703 00, Ostrava

Telefon: Nevyplněno
E-mail: Nevyplněno
Web: Nevyplněno


Z bývalého černouhelného dolu Hlubina již několik let vzniká výchovné, vzdělávací a také kulturně společenské centrum. Stávající budovy se postupně proměňují v netradiční vzdělávací ateliéry, klubovny, zkušebny, místnosti pro výuku, prezentační prostory nebo sály.

Areál bude netradičním způsobem sloužit nejen k výuce technických, ale také humanitních oborů. Kromě seminářů se v nových prostorách budou konat také koncerty, festivaly i výstavy.

V Provozu Hlubina bude mít klub také populární ostravský písničkář Jaromír Nohavica, který ho chce otevřít v den svých narozenin 7. července. Do nově upravených prostor se návštěvníci podívají pravděpodobně v dubnu 2015.

V roce 1857 byl otevřen důl Hlubina jako zdroj paliva do vysokých pecí. Spojení mezi jednotlivými částmi výroby zajišťovaly pásové dopravníky, zavážecí zařízení a dopravní mosty.

K nejstarším a architektonicky nejcennějším budovám patří staré koupelny z roku 1899, které využívali horníci při fárání. Po rekonstrukci se stanou těžištěm Provozu Hlubina, promění se v denní a noční klub, kavárnu, ateliéry pro dílny, sál pro divadlo a tanec i informační stánek.

Proměnou projde i bývalá jídelna, postavená v bruselském stylu v padesátých letech minulého století. Vzniknout by tu mělo nahrávací studio a devět hudebních zkušeben.

Ve stejném stylu byly postaveny také nové koupelny, kde vzniknou například velké sály pro divadlo, promítání filmů, koncerty, výstavy. V bývalé trafostanici bude prostor pro umělecké ateliéry.

Kompresorovna a budova materiálně-technického zabezpečení dolu, postavená v duchu industriálního funkcionalismu, se promění na audiovizuální centrum pro profesionální filmaře i amatéry.

Prohlídky areálu národní kulturní památky a vysoké pece č. 1 zajišťuje Dolní oblast Vítkovice.

Prohlídky trvají přibližně 100 minut a  probíhají denně v časech 10, 12, 14 a 16 hodin.
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz