Pocta Janu Kubelíkovi – koncert


Datum a čas konání Místo konání Vstupenka
25.2.2015 19:00 Divadlo Oskara Nedbala Vyprodáno

Vzpomínkový koncert k uctění jubileí houslové legendy Janu Kubelíkovi – 5. června uplyne 75 let od úmrtí a 5. prosince 135 let od narození. Houslista Miroslav Vilímec (předseda Společnosti J. Kubelíka) spolu s bratrem – klavíristou Vladislavem Vilímcem uvedou řadu Kubelíkových skladeb, ale i skladby z houslistova koncertního repertoáru, kterými umělec dosáhl světových úspěchů – díla F. Bendy, V. Nováka, J. Suka a N. Paganiniho.


Miroslav Vilímec patří k umělcům, kteří úspěšně spojují svou práci v symfonickém orchestru s bohatou činností sólisty. Narodil se v Klatovech (1958) a základy houslové hry získal u své matky, přední houslistky a pedagožky Ilony Vilímcové. Po studiích na střední ekonomické škole se již plně věnoval hudbě. Akademii múzických umění absolvoval ve třídě prof. Václava Snítila. V roce 1982 úspěšně vykonal konkurz do skupiny prvních houslí České filharmonie, kde od roku 1992 působí ve funkci koncertního mistra.

Do jeho repertoáru patří hudba od období baroka až po současnost, nejvřelejší vztah má umělec k virtuosním a romantickým skladbám. Rozsáhlý výčet sólistických vystoupení Miroslava Vilímce zahrnuje účinkování s většinou tuzemských orchestrů. Nejzávažněji se v tomto směru jeví pravidelná spolupráce s Českou filharmonií. Mimořádný ohlas vzbudilo např. provedení originální verze Paganiniho koncertu D dur nebo Kubelíkova koncertu B dur za přítomnosti Rafaela Kubelíka v Rudolfinu, obojí pod taktovkou Václava Neumanna.

 

Se svým domovským orchestrem pořídil Miroslav Vilímec také gramofonovou nahrávku houslového koncertu Václava Petrželky. Houslista se s oblibou zaměřuje na méně uváděná či neznámá díla; v Českém rozhlase tak natočil např. Fantasii pro housle a klavír Josefa Kličky nebo Houslový koncert Františka Drdly v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Výrazným přínosem objevitelské hodnoty bylo též souborné natočení čtrnácti houslových koncertů klasického francouzského skladatele černošského původu Josepha Boulogne nazvaných Chevalier de Saint-Georges, v tomto případě s orchestrem Plzeňského rozhlasu. 

Kromě spolupráce s orchestry se Miroslav Vilímec cílevědomě věnuje komorní hře, především ve spolupráci se svým bratrem, klavíristou Vladislavem Vilímcem. Výčet dalších klavírních partnerů M. Vilímce je velmi zajímavý: řadu vystoupení uskutečnil např. s posledním doprovazečem Jana Kubelíka Alfredem Holečkem, několikrát účinkoval i se slavným dirigentem Rafaelem Kubelíkem u klavíru. 

Miroslav Vilímec se v neposlední řadě angažuje jako organizátor hudebního života. Založil Společnost Jana Kubelíka, které i předsedá, spoluorganizuje festival s "Hudba v synagogách Plzeňského regionu". 



Divadlo Oskara Nedbala

divadlo.jpg
Divadlo Oskara Nedbala v Táboře je architektonicky originálním komplexem původní pseudorenesanční divadelní budovy z roku 1887 a nápadité přestavby bývalého sousedícího empírového domu - s využitím jeho přilehlých prostor - uskutečněné roku 1965. Vzniká tak jedinečný divadelní stánek s dvěma hledišti pro 350 a 650 diváků. Rok 1965 je také rokem zahájení činnosti stálé divadelní scény bez vlastního souboru s cílevědomou dramaturgickou koncepcí, vychází především ze záměru průběžně přibližovat divácké obci města Tábora a jeho okolí co nejúplněji a nejkvalitnější obraz českého divadelního dění.
Mapa - Divadlo Oskara Nedbala

Divadelní, 390 11, Tábor

Telefon: +420 381 254 070
E-mail: pokladna@divadlotabor.cz
Web: www.divadlotabor.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz