Divadlo Oskara Nedbala

Divadelní, 390 11, Tábor, Tel.: +420 381 254 070, pokladna@divadlotabor.cz
Tábor/Divadla - Tábor
Divadlo Oskara Nedbala

divadlo.jpg
Divadlo Oskara Nedbala v Táboře je architektonicky originálním komplexem původní pseudorenesanční divadelní budovy z roku 1887 a nápadité přestavby bývalého sousedícího empírového domu - s využitím jeho přilehlých prostor - uskutečněné roku 1965. Vzniká tak jedinečný divadelní stánek s dvěma hledišti pro 350 a 650 diváků. Rok 1965 je také rokem zahájení činnosti stálé divadelní scény bez vlastního souboru s cílevědomou dramaturgickou koncepcí, vychází především ze záměru průběžně přibližovat divácké obci města Tábora a jeho okolí co nejúplněji a nejkvalitnější obraz českého divadelního dění.
Mapa - Divadlo Oskara Nedbala

Divadelní, 390 11, Tábor

Telefon: +420 381 254 070
E-mail: pokladna@divadlotabor.cz
Web: www.divadlotabor.cz


Na obou scénách Divadla Oskara Nedbala pravidelně vystupují prakticky všechny pražské soubory a program divadla plní i většina oblastních divadelních souborů. Vlastní soubor táborská scéna nemá, takže patří mezi divadla se stagionovým provozem, kterým se někdy říká zkráceně stagiony. Zároveň ve zdejších sálech a komorní síni dávají prostor vážné hudbě i hudebním skupinám všech žánrů. V červenci a srpnu pak v rámci Táborského kulturního léta k vystoupením slouží ještě blízký terasovitý park.

Vstupenky si diváci pořizují většinou v předplatném, cenově odstupňovaném podle vzdálenosti od jeviště, zvolených žánrů nebo poměru zastoupení novinek a klasiky. Program je strukturovaný do jarní a podzimní sezóny. Důležitou částí divadla je samozřejmě také divadelní klub a kavárna.

Divadlo se v Táboře hrávalo již od barokních dob a to na různých místech. První stálá divadelní budova ve městě vznikla z původní obilné sýpky a byla otevřena 17. října 1840. Toto divadlo se nedochovalo. Po odstranění Pražské brány byla v roce 1887 postavena nová budova po vzoru pražského Národního divadla. V následujících letech bylo divadlo postupně modernizováno, v roce 1904 pak došlo k elektrifikaci prostor.

Při rozsáhlé rekonstrukci v roce 1965 vzniklo nové jeviště, k němuž byla pravoúhle připojena dvojice hledišť pro téměř 700 diváků. První hrou uvedenou na upraveném jevišti byla 31. října 1965 Jiráskova hra Vodník. V té době divadlo neslo název po Ivanu Olbrachtovi. Podle táborského rodáka Oskara Nedbala je nazýváno od roku 1990.

Zřizovatel divadla je Jihočeský kraj se sídlem v Českých Budějovicích.


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz