Divadlo J. K. Tyla (Třeboň)

Masarykovo náměstí, 379 01, Třeboň I, Tel.: +420 384 724 357, info@itrebon.cz
Třeboň I/Divadla - Třeboň I
Divadlo J. K. Tyla (Třeboň)

divadlo-j-k-tyla-2-1.jpg
V Třeboni na Masarykově náměstí stojí jistě za návštěvu empírové divadlo, jedno z nejstarších měšťanských divadel v Čechách. Divadlo v Třeboni bylo postaveno v roce 1832. Současný interiér divadla však pochází až z roku 1872 a dnes je klenotem divadelní architektury. Součástí výzdoby je i umělecky cenná opona z roku 1872. Unikátní stavba třeboňského divadla je logickým vyústěním bohaté divadelní tradice v Třeboni.
Mapa - Divadlo J. K. Tyla (Třeboň)

Masarykovo náměstí, 379 01, Třeboň I

Telefon: +420 384 724 357
E-mail: info@itrebon.cz
Web: www.itrebon.cz/divadlo-j--k--tyla_134.html#.Udviczvwlzo


Od poloviny 16. století se ve zdejším klášteře hrály hry s biblickými náměty, a za posledních Rožmberků se hrálo také na zámku.

V 18. století se k této tradici klášterního a zámeckého divadla přidalo i město, které hlavně zásluhou právovárečných měšťanů vybudovalo v prostorách bývalé sladovny v roce 1833 měsťanské divadlo. Hrály zde kočovné společnosti i místní ochotníci.

Josef Kajetán Tyl hostoval v Třeboni dvakrát (1852 a 1856), a právě na jeho počest nese třeboňské divadlo jeho jméno.

Divadlo je dodnes hojně využiváno. V devadesátých letech minulého století byl při částečné rekonstrukci vytvořen i bezbariérový vstup (výtah) a před několika lety byly při stavbě „sousedícího“ loutkového divadla upraveny vstupní prostory.

Divadlo dnes spravuje městské kulturní středisko, které zde pravidelně pořádá divadelní a koncertní představení a v sezóně zajišťuje prohlídky divadla s průvodcem. Své místo zde ma i místní ochotnické divadlo Kajetán.


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz