Černé Divadlo Jiřího Srnce

Na Příkopě, 110 00, Praha 1, Tel.: +420 226 051 528, tickets@srnectheatre.com
Praha 1/Divadla - Praha 1
Černé Divadlo Jiřího Srnce

srnec-theatre-1.jpg
Black Light Theatre Srnec má sál v Paláci Savarin, produkci naleznete na pražské Zbraslavi na rohu ulic Žitavského a U Lékárny, nedaleko Zbraslavského náměstí, v budově místního Sokola. Tento český divadelní soubor, patří od svého vzniku mezi nejznámější reprezentanty českého divadelnictví ve světě.
Mapa - Černé Divadlo Jiřího Srnce

Na Příkopě, 110 00, Praha 1

Telefon: +420 226 051 528
E-mail: tickets@srnectheatre.com
Web: http://www.srnectheatre.com/


Černé divadlo Jiřího Srnce patří od svého vzniku mezi nejznámější reprezentanty českého divadelnictví ve světě.

Soubor byl založen v roce 1961 uprostřed vlny tehdy vznikající divadelní avantgardy a od samého počátku na sebe upozornil jako soubor pozoruhodných uměleckých kvalit, který svým rámcem přesahuje většinu svých současníků. Princip, který dal zakladatel a umělecký ředitel souboru Jiří Srnec divadlu do vínku, se zakládá na tvůrčím využití jednoduchého triku, takzvaného „černého kabinetu“, v němž černě oblečení herci s rekvizitami nejsou z pohledu diváka vidět proti černému pozadí.

Rekvizity, předměty nebo objekty se tím stávají schopné pohybu a tedy i vlastního osobitého života. Jiřímu Srncovi a jeho divadlu ovšem efekt triku není účelem, ale prostředkem k dosažení scénické a mimické metafory, jevištního výrazu realizovaného hudebně organizovaným pohybem výtvarných objektů a herců. První vystoupení skupiny se uskutečnilo v roce 1959 ve Vídni. Již tímto prvním přředstavením si soubor získal mezinárodní reputaci.

Skutečným debutem se však pro soubor stal divadelní festival v Edinburghu v roce 1962. Vystoupení ve zcela vyprodané festivalové aréně bylo oceněno nadšenými ovacemi a definitivně otevřelo Černému divadlu Jiřího Srnce cestu na renomované divadelní scény celého světa.

Následovala další a další vystoupení po Evropě, Americe, Austrálii, Africe i Asii. Do dnešního dne divadlo uskutečnilo více než 300 zahraničních turné a má na kontě účast na 77 divadelních festivalech. Pod uměleckým vedením Jiřího Srnce soubor dosáhl několika ocenění diváků i kritiky, např. Premio Teatral „Juana Sujo“, Caracas, MAMBO pub Barcelona, Premio del Teatro El Espectador y la Critica Madrid, Premio – mejor cojunto Extranjero Vina del Mar, Premium World-Fest Certificate Missouri. V roce 2002 byl soubor vybrán jako reprezentant české kultury v rámci zasedaní Summitu NATO v Praze.

Do dnešního dne představení Černého divadla vidělo více než 5 milionů diváků v 68 zemích světa. Alžírsko, Argentina, Austrálie, Rakousko, Belgie, Bolívie, Brazílie, Bulharsko, Kanada, Kanárské ostrovy, Costa Rica, Česká republika, Dánsko, Egypt, Ekvádor, El Salvador, Finsko, Francie, Německo, Velká Británie, Řecko, Guatemala, Holandsko, Honduras, Chile, Čína, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Izrael, Japonsko, Kolumbie, Kuba, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Madeira, Maďarsko, Maroko, Mexiko, Monako, Nicaragua, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Portugalsko, Porto Rico, Dominikánská republika, Rumunsko, Rusko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Jižní Korea, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Sýrie, Tasmánie, Thajsko, Tunis, Turecko, Uruguay, USA, Venezuela, Jugoslávie.

V současnosti je soubor Černého divadla tvořen mladými dynamickými umělci – tanečníky, herci a mimy. Duši divadla tvoří zájezdový soubor, který díky své mimořádné mobilitě vystupuje téměř nepřetržitě v zahraničí a za léta světoběžnictví si vydobyl výjimečnou pozici v rámci evropské i světové kultury. Od roku 1993 jej doplňuje pražský soubor, který při pravidelných reprízách vychovává mladé nadějné umělce k budoucí černodivadelní praxi. Od roku 1999 Černé divadlo dosahuje v průměru 200 představení ročně. Do dnešního dne soubor uvedl 20 původních černodivadelních inscenací. Poslední z nich Létající Velociped již byla s úspěchem uvedena v Řecku, Argentině, Venezuele, Kolumbii, Ekvádoru a Peru. V roce 2011 vytvořilo Černé divadlo Jiřího Srnce pro scénu Laterny Magiky inscenaci “Legendy Magické Prahy”.

Od roku 2009 byla veškerá organizace zahraničních zájezdů svěřena mladé produkční společnosti Srnec Productions. Již první zájezd do Argentiny byl historicky nejrozsáhlejší zájezd českého souboru do této země. Černé divadlo Jiřího Srnce při něm navštívilo 48 argentinských měst a odehrálo 56 představení.

Od roku 2014 přebírá Srnec Productions veškeré produkční aktivity Černého divadla Jiřího Srnce a od 1. května 2014 přivítá diváky na nové adrese: Palác Savarin, Na Příkopě 10, Praha 1.


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz