Divadlo Akcent

Ostrovského, 150 00, Praha 5, Tel.: +420 257 003 270, info@akcentpraha.cz
Praha 5/Divadla - Praha 5
Divadlo Akcent se nachází v prostorách Ženských domovů na pražském Smíchově. Budova domovů byla kompletně zrekonstruována a dnes v ní sídlí soukromé společnosti. V jedné z jejích částí je k dispozici divadelní sál, ve kterém se pořádají vystoupení především nezávislých kapel a divadelních souborů.

 

Za rok se na prknech tohoto divadla vystřídá až 20 divadelních souborů. Kapacita sálu je 180 osob a je multifunkční. To znamená, že jej lze upravit pro mnoho různých akcí, které nespadají pouze do divadelního žánru. V jeho prostorách si často dávají dostaveníčko milovníci trampské muziky, navštěvují jej mateřské či základní školy. Prostor slouží nejen jako divadelní či koncertní sál, ale nabízí i přístřeší pro zájmové taneční soubory.

Historie Ženských domovů spadá do poloviny 30. let. Tehdy se začaly budovat pod záštitou Alice Masarykové, dcery Tomáše Garrique Masaryka a sestry Jana Masaryka. Jejich posláním bylo poskytnout malometrážní byty mladým ženám, které pocházely především z mimopražských lokalit. Ženy zde směly bydlet dva roky.

 

Ženské domovy vznikly na místě bývalé smíchovské plynárny v roce 1933 podle plánů architekta Josefa Hlaváčka. Jedná se o sedmipodlažní funkcionalistickou budovu ve tvaru písmene H. Stavba byla na svou dobu opravdu mamutí. V jejích útrobách se nacházelo až 900 samostatných místností. Kromě pokojů tu byly 3 velké sály: divadlo, tělocvična a promítací sál s restaurací.

 

Během druhé světové války tu fungoval německý lazaret. V 50. letech začala budova chátrat a docházelo k necitlivým stavebním zásahům. Po revoluci pak Ženské domovy přešly pod správu Městské části Praha 5. Ta je pak v polovině 90. let pronajala soukromé firmě, která je pak zhruba o 8 let později od městské části odkoupila a provedla celkovou rekonstrukci. V roce 2004 bylo pak přistavěno další podlaží, ve kterém sídlí hotel Akcent. Jeho kapacita je 140 lůžek.

 
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz