Divadlo Spejbla a Hurvínka

Dejvická, 160 00, Praha 6, Tel.: +420 224 316 784, pokladna@spejbl-hurvinek.cz
Praha 6/Divadla - Praha 6
Divadlo Spejbla a Hurvínka

spejbl.jpg
Spejbl, Hurvínek, Mánička a Kateřina Hovorková alias bábinka hrají pro děti i dospělé na své domovské scéně v pražské Dejvické ulici. Občas jim principálka Helena Štáchová přivede na jeviště hosta, ale většinou si spolu vystačí sami. Spejbl chodí po světě už víc jak 94 let a jeho nezbedný synek Hurvínek byl poprvé na jevišti uveden před 88 lety. Herecká rodinka už bavila diváky v 31 zemích čtyř kontinentů a hrála ve 22 jazycích.
Mapa - Divadlo Spejbla a Hurvínka

Dejvická, 160 00, Praha 6

Telefon: +420 224 316 784
E-mail: pokladna@spejbl-hurvinek.cz
Web: www.spejbl-hurvinek.cz/


Hlavními protagonisty všech inscenací jsou pan Spejbl, jeho syn Hurvínek a jejich generačně odlišný pohled na svět. Autoři her je nechávají účinkovat v realitě každodenních trampot i pohádkových příběhů nebo je v komponovaných vizuálních pořadech nechávají komentovat dění na jevišti.

Jejich protějškem je ženská dvojice Hurvínkovy nejlepší kamarádky Máničky s její bábinkou Kateřinou Hovorkovou. Čtveřici ještě doplňuje nejstarší pes na planetě Žeryk, narozený roku 1930, který pravý stav věcí často odhaluje dříve než jeho příliš složitě uvažující páníčci. Ženské role interpretuje Helena Štáchová, hlas Hurvínkovi se Spejblem dnes propůjčuje Martin Klásek.

 

Většina programu divadla je určená pro děti několika věkových kategorií, nejmladším divákům bývá okolo čtyř let. Pro dospělé hrají méně často, ale i ti si zde přijdou na své díky večerním převážně satirickým představením. Třeba hra Dějiny kontra Spejbl vznikla původně už v roce 1932 a byla znovu uvedena Milošem Kirschnerem v pookupačním roce 1970. Po několika reprízách tehdy neušla bdícím cenzorům a byla zakázána. Možná proto, že se v ní Spejbl snaží skeptického synka přesvědčit o vyšším smyslu dějin, což se mu dost dobře nemůže podařit, jelikož dějiny se proti lidstvu i Spejblovi zákeřně spikly.

Divadlo každý rok také otevírá loutkářské kurzy, ve kterých si děti vyberou postavu podle literární předlohy a dotvoří ji. Profesionální loutkoherci je pak učí rozhýbávat postavu v prostoru a vyjadřovat pohybem a prací s textem jejich charakteristiku.

Divadlo založil a loutkám hlas propůjčil prof. Josef Skupa roku 1930 v Plzni, ale Spejbl (*1920) a Hurvínek (*1926) už byli známí z oblíbených kabaretních pořadů. Spejbla vyrobil plzeňský řezbář Karel Nosek, Hurvínka jeho synovec Gustav, tehdy modelář Škodových závodů. Ten také podle výtvarného návrhu Jiřího Trnky vyrobil Máničku a vyřezal i psa Žeryka, kterému propůjčoval také hlas. Obě postavy se spolu poprvé představily 19. dubna 1930 v Hurvínkově jarní revue. Bábinku Kateřinu Hovorkovou vyrobil podle návrhu Zdeňka Juřeny v roce 1971 pro role Heleny Štáchové Zdeněk Moravec.

Až do zákazu činnosti a zatčení Josefa Skupy gestapem roku 1943 mělo zájezdové divadlo domovskou scénu v Plzni. Mezi 13. a 15. únorem 1945 po náletu spojenců se Skupovi povedlo utéct z hořícího vězení v Drážďanech. Již v říjnu stejného roku se mu povedlo divadlo obnovit, tentokrát ale v Hasičském domě v Římské ulici na Praze 2. S manželkou ale kvůli tomu museli splnit jednu podmínku – vstoupit do KSČ. Na této adrese působilo Divadlo Spejbla a Hurvínka až do roku 1992, kdy se objekt vrátil původním majitelům Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Hasičské vzájemné pojišťovně.

Po Skupově smrti roku 1957 se na jeho přání hlavních rolí ujal jeho žák Miloš Kirchner a stal se i ředitelem divadla. Rozšířil tradici zájezdů do zahraničí a zavedl pravidlo, že divadlo hraje vždy jazykem země, ve které hraje. Role se vždy naučil v příslušném jazyce a hry tak zpřístupnil širokému publiku v desítkách zemí na světě. Po jeho smrti roku 1996 role dvojice Spejbl – Hurvínek převzal Kirchnerův žák Martin Klásek, který se postavy učil už od roku 1974 při občasných alternacích a pravidelně od roku 1982. Pokračoval nadále i jako autor a režisér nových her.

Současná ředitelka, kmenová autorka a režisérka divadla Helena Štáchová je v pořadí také již třetí interpretkou ženských rolí. Jako první je hrávala Anne Kreuzmannová, po ní se jich ujala Božena Weleková. Výjimkou je postava bábinky Kateřiny Hovorkové, kterou Kirchner vytvořil pro role Heleny Štáchové v roce 1971. Psa Žeryka vrčel, štěkal i vyl nejprve jeho autor Gustav Nosek, po roce 1938 pak František Flajšhanz, poté Miroslav Černý a nakonec Miroslav Polák, který ale náhle zemřel 13. června 2013. Divadlo zatím nevybralo nebo nezveřejnilo jméno Žerykova nového pána.

Dnes sídlí divadlo se zkušebnami, muzeem loutek a technickým zázemím na Dejvické ulici, spojnici stanic metra Dejvická a Hradčanská.

Umělecký soubor Divadla Spejbla a Hurvínka:

Ředitelka Mgr.Helena Štáchová

 

 

 

 

 

Helena Štáchová

ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka

 

Martin Klásek

 

 

 

 

 

Martin Klásek

umělecký šéf souboru Divadla S+H

 

 Denisa Kirschnerová

 

 

 

 

Denisa Kirscherová

dramaturgyně, autorka a spoluautorka her

 

Květa Plachetková 

 

 

 

 

 Květoslava Plachetková

loutkoherečka

 

Michaela Stejskalová

 

 

 

 

 

Michaela Stejskalová

loutkoherečka

 

Alena Macháčková

 

 

 

 

 

Alena Macháčková

loutkoherečka

 

 

 

 

 

 

 

Marie Šimsová

loutkoherečka

 

Zita Morávková

 

 

 

 

 

Zita Morávková

loutkoherečka, zpěv

 

Richard Maška

 

 

 

 

 

Richard Maška

výtvarník, loutkoherec

 

René Hájek

 

 

 

 

 

René Hájek

loutkoherec

 

Josef Ešpandr

 

 

 

 

 

Josef Ešpandr

loutkoherec

 

Ondřej Lážnovský

 

 

 

 

 

Ondřej Lážnovský

loutkoherec, režisér

 

Miloš Kirschner

 

 

 

 

 

Miloš Kirschner

scénograf, výtvarník, režisér

 

 

Matěj Kopecký

 

 

 

 

 

Matěj Kopecký

loutkoherec

 

Tomáš Slepánek

 

 

 

 

 

Tomáš Slepánek

loutkoherec

 

Michal Barták

 

 

 

 

 

Michal Barták

loutkoherec

 

 

Repertoár Divadla Spejbla a Hurvínka pro děti:

 

 • Jak s Máničkou šili všichni čerti, Miki Kirschner
 • Štědrý den u Spejblů, Ondřej Lážnovský, Denisa Kirschnerová
 • Hurvínkova nebesíčka, Denisa Kirschnerová
 • Hurvínek mezi osly, Miki Kirschner
 • Hurvínkovo dobrodružství, Martin Klásek
 • Jak pan Spejbl prášil, Helena Štáchová, Miki Kirschner
 • Hurvínkův Mikuláš, Helena Štáchová
 • Hurvínkova cesta do Tramtárie, Martin Klásek, Denisa Kirschnerová
 • Hurvínkův popletený víkend, Helena Štáchová
 • Hurvínek a zrcadlo, Martin Klásek
 • Pohádky pro Hurvínka, Pavel Grym

Repertoár Divadla Spejbla a Hurvínka pro dospělé

 • Dějiny kontra Spejbl, Augustin Kneifel, Helena Štáchová
 • Spejblovo hudební zmatiné, Helena Štáchová, Martin Klásek
 • To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem, Helena Štáchová & kol.Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz