Městské divadlo Děčín

Teplická, 405 02, Děčín IV-Podmokly, Tel.: +420 412 530 630, divadlo@divadlodecin.cz
Děčín IV-Podmokly/Divadla - Děčín IV-Podmokly
Městské divadlo Děčín

mestske-divadlo-decin.jpg
Městské divadlo Děčín nabízí svým návštěvníkům představení profesionálních uměleckých souborů z oblasti činohry, operety, opery a baletu. Kromě divadelního programu se tu konají i koncerty vážné hudby. Sezóna trvá obvykle od října do června. Vidět jste tu mohli českou hereckou špičku, vystoupil tu například Michal Dlouhý, Dana Batulková, Jan Vlasák, Jitka Molavcová, Jiří Suchý, Jana Paulová, Iva Janžurová, Pavel Zedníček či Vilma Cibulková.
Mapa - Městské divadlo Děčín

Teplická, 405 02, Děčín IV-Podmokly

Telefon: +420 412 530 630
E-mail: divadlo@divadlodecin.cz
Web: www.divadlodecin.cz


Městské divadlo Děčín v Teplické ulici na levém břehu Labe je jediným divadlem ve městě. Profesionální divadelní provoz tu byl zahájen po roce 1990. Od roku 1995 začala probíhat rekonstrukce, při které byl zcela přestaven vstupní areál, výrazně bylo upraveno i jeviště a hlediště divadla.

Druhou částí rekonstrukce bylo rozšíření společenských prostor v roce 1998. Sousední dům, ve kterém bývala restaurace a hotel, byl propojen s divadlem a vznikl v něm komorní sál, kde se pořádají koncerty a experimentální představení. Poslední fáze úprav proběhla v roce 2004, při ní byly postaveny moderní herecké šatny a zadní jeviště pro přísun kulis.

Celkem se do velkého sálu divadla na jedno představení vejde 408 diváků. V přízemí hlediště je 254 míst, na dvou balkónech dohromady 146 a 8 míst je v lóži. Komorní sál má kapacitu 100 míst k sezení. Často se v něm pořádají různé přednášky, konference, školení, narozeninové oslavy a slavnostní akce jako předávání vysvědčení a diplomů.

Divadlo nemá vlastní umělecký soubor ani repertoár. Program je nabitý vystoupeními hostujících souborů s těmi nejlepšími umělci české divadelní scény.

Městské divadlo Děčín je jedinou divadelní budovou ve městě, kterou naleznete na Teplické ulici v Děčíně IV (na levém břehu Labe, čtvrť Podmokly, jen několik minut chůze z centra města směrem na Teplice).

Na počátku 20. století zde bylo vybudováno varieté. Nový majitel G. F. Pilz přístavbou jeviště a provaziště roku 1918 rozšířil možnosti využití sálu: vedle varietních a tanečních produkcí se zde také mimo jiné promítaly filmy a hrálo divadlo. Hostovaly zde německé a české soubory, a to jak činoherní, tak rovněž operní.

Po roce 1990 se děčínské divadlo stává samostatným zařízením města a dosavadní "programovou všehochuť " nahrazuje profesionálním divadelním stagionovým provozem.

V roce 1995 začala zásadní proměna budovy v reprezentativní stánek umění. V první fázi rekonstrukce byl zcela přestavěn vstupní areál s novým architektonickým a barevným řešením průčelí, úpravy zasáhly rovněž jeviště a výrazně povýšily estetiku hlediště.

V roce 1998 byla ukončena druhá část rekonstrukce, která rozšířila především společenské prostory. V původní budově vznikl foyer s využitím jako výstavní síň. Přilehlý trakt dvou budov (kdysi restaurace a hotel) byl stavebně propojen s divadlem a rozšířil se prostory o Komorní sál, který je nejen přestávkovým rozptylovým prostorem, ale svým technickým vybavením umožňuje pořádání komorních a experimentálních představení nebo koncertů.

V roce 2004 byla dokončena závěrečná fáze, která zákulisí doplnila o zadní jeviště pro přísun kulis a především o moderní herecké šatny.
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz