Městské divadlo Žatec

Dvořákova, 438 01, Žatec, Tel.: +420 415 710 519, info@divadlozatec.cz
Žatec/Divadla - Žatec
Městské divadlo Žatec

divadlo-zatec.jpg
V městském divadle Žatec ve Dvořákově ulici, pár minut chůze od historického centra mohou diváci shlédnout nejen klasická činoherní představení, ale například i přenosy operních představení světových scén. Divadlo uvedlo například přenos Verdiho Aidy z Metropolitní opery v New Yorku. Na programu jsou také koncerty vážné i moderní hudby, diváci se mohou těšit i na filmové projekce, protože od roku 2007 v divadle funguje i digitální kino.
Mapa - Městské divadlo Žatec

Dvořákova, 438 01, Žatec

Telefon: +420 415 710 519
E-mail: info@divadlozatec.cz
Web: www.divadlozatec.cz


Divadlo založené již roku 1849 hostilo v nedávné historii mimo jiné komorní orchestr Atlantis Collegium s pořadem barokních písní prokládaných recitací renesanční poezie. Známý je též jeho cyklus činoherních komedií. Na svém programu mělo divadlo třeba newyorskou písničkářku Sarah Tolar, doprovázenou českými muzikanty, koncert tu měl i jihoafrický bluesový velikán a kytarista Gerald Clark nebo česká folková (již) legenda Nezmaři. Divadlo neváhá svůj sál propůjčit koncertům domácí populární hudby, např. tu vystoupila pěvecká dvojice Eva a Vašek nebo Václav Neckář a další.

Počátkem 19. století se Žatec postupně stal významným centrem chmelařství. Začal se také  rozvíjet místní průmysl a s tím docházelo i k rozvoji kulturního života. Roku 1848 byl představiteli města vznesen návrh na vybudování městského divadla. Základní kámen byl slavnostně položen  8. července 1848.  Již 22. dubna 1849 byla budova se slávou  otevřena a konalo se první představení provedené skupinou žateckých německých ochotníků.

V současnosti zdobí podium malovaná opona vytvořená a věnovaná divadlu v roce 1948 k třicátému výročí vzniku Československé republiky s dobově příznačným holdem „osvoboditelské  Rudé armádě“, která je dílem Oskara Brázdy. Tapisérii pod názvem „Žatecké divadlo“ ve vstupním vestibulu  vytvořil  výtvarník Lubomír Fárka v roce 2003.
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz