Hálkovo městské divadlo Nymburk

Tyršova, 288 02, Nymburk, Tel.: +420 325 512 253, divadlonymburk@gmail.com
Nymburk/Divadla - Nymburk




Hálkovo městské divadlo Nymburk

102.jpg
Hálkovo městské divadlo v Nymburku má velkou a malou scénu, které slouží k dětským divadelním představením či hostujícím účinkujícím. K příjemnému kulturnímu zážitku profesionálních i ochotnických souborů bezpochyby přispívá nově upravený foyer, který slouží nejen jako divadelní kavárna, ale i výstavní síň.
Mapa - Hálkovo městské divadlo Nymburk

Tyršova, 288 02, Nymburk

Telefon: +420 325 512 253
E-mail: divadlonymburk@gmail.com
Web: www.divadlonymburk.cz


V roce 1860 se kolem místního klempíře Ludvíka Rubingera seskupilo několik studentů, aby společně založili řádný ochotnický sbor. První inscenovanou hrou byl „Divotvorný klobouk“ Václava Klimenta Klicpery. Divadelním sálem se stala chodba ve staré obecné škole v prvním patře bývalého kláštera dominikánů.

Roku 1870 bylo zřízeno divadlo, které se nacházelo v 1. patře městské radnice proti dnešnímu muzeu (radnice vznikla přestavbou starého dominikánského kláštera). Prkna nymburského divadla, které bylo pojmenováno na počest Vítězslava Hálka hostila přední české herce své doby, např. Jindřicha Mošnu.

Koncem června 1934 byl z technických důvodů provoz divadla přerušen. Na témže místě byla vystavěna moderní funkcionalistická budova dle projektu architekta Jaroslava Koska z Prahy, který byl žákem Josefa Gočára, profesora architektury na Akademii výtvarných umění v Praze a stavitele Ladislava Caňkáře z Nymburka.

15. listopadu 1936 byla Lucernou Aloise Jiráska budova slavnostně otevřena. Během let bylo divadlo několikrát nákladně rekonstruováno. Koncem padesátých let přestává sloužit technické zázemí.

Roku 1962 bylo z technických důvodů divadlo uzavřeno a generální oprava byla dokončena 26. října 1968. Díky průběžným nákladným rekonstrukcím se může divadlo pochlubit kvalitním zázemím.

Od roku 1989 je Městské divadlo Nymburk v majetku města a od roku 2000 stojí v jeho čele MgA |Adolf Toman, pouze s dvouletou přestávkou, kdy působil na Ministerstvu kultury jako náměstek ministra.

V roce 2011 došlo k výrazné změně ve vedení divadla, jehož příčinou byl odchod ze života významného nymburského divadelníka, ředitele divadla pana MgA.Adolfa Tomana. Jeho vliv na  divadlo (režijní i dramaturgická činnost) v našem městě  je velký. Ve výběrovém řízení vypsaném městem Nymburk v roce 2011 byli vybráni do vedení městského divadla bratři Jaroslav a Stanislav Křížovi, kteří na režijní a dramaturgickou činnost městského divadla úspěšně navazují.




Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz