Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Štítného, 130 00, Praha 3, Tel.: +420 222 781 860, pokladna@zdjc.cz
Praha 3/Divadla - Praha 3
Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

jara-cimrman2.jpg
Humor a nadsázka – to je Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Ironie a jasné symboly malého a velkého češství jsou nezbytným doplňkem tohoto souboru, který se na divadelní scéně pohybuje od 70. let minulého století. Pokud i vy budete chtít navštívit svět největšího v Rakousku narozeného Čecha Járy Cimrmana, potom si včas rezervujte vstupenky.
Mapa - Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Štítného, 130 00, Praha 3

Telefon: +420 222 781 860
E-mail: pokladna@zdjc.cz
Web: www.zdjc.cz


Herectví souboru divadla Járy Cimrmana je v podstatě ochotnicky parodické, ale z tohoto základu se v některých opusech a rolích dopracovává do dalších stylových dimenzí, k čemuž přirozené talenty mnohých pánů v souboru napomáhají.

V případě Divadla Járy Cimrmana je leitmotivem Mistrovo postupně objevované prvenství téměř ve všech oborech lidské činnosti.

Strukturou her („původně“ rovněž děl J. C. „rekonstruovaných“ pány Smoljakem a Svěrákem) i náplní dialogů prostupují také výlety zralejších pánů do chlapectví. Přesto, že souboru divadla je v průměru již přes 70 let věku, i nadále se tito „ochotníci“ věnují naplno ideálu cimrmanovství. Ideálu, který kombinuje prvky satiry, tragédie, činohry a dokonce snad – a nebojme se to říci nahlas – i baletu.

Dnes hrají Cimrmani v Žižkovském divadle a jejich deset až patnáct představení do měsíce bývá beznadějně vyprodáno po prvním dnu předprodeje.

Divadelní tvary cimrmanovských her vycházejí z bohatých ochotnických tradic; důsledně naivistická scénografie čerpá z poetiky malých venkovských souborů- Historie Divadla Járy Cimrmana spadá do dob komunismu. Tehdy se stal humor jedním z východisek šedé a normalizované existence lidského ducha. Divadelnímu souboru se v této nepřející době podařilo vytvořit zcela specifický kult osobnosti polyhistora, vynálezce a génia Járy Cimrmana, který v sobě spojuje sentimentalitu a nostalgii po starých dobách.

Herecký soubor Žižkovského divadla Járy Cimrmana:

 • Miloň Čepelka
 • Zdeněk Svěrák
 • Petr Brukner
 • Jaroslav Weigel
 • Václav Kotek
 • Jan Hraběta
 • Bořivoj Penc
 • Genadij Rumlena
 • Marek Šimon
 • Petr Reidinger
 • Michal Weigel
 • Robert Bárta
................................................................................ ............................... ................................................................................................ ................................ ................................................ ..................................... .......................................................... ................................................. ............................................ ................................ ...................................... ........................................... ................................. .................................................... ................................................................ ................................ .......... .......................................................................... ...................................................... ......................................................... .................................................................. .......................................... ....................................................................... ................................................... .......................................... ........................................................ .......... ................................................... ................................................................................... ................................................................................................ ......................................................................... ................................................................................................ ........................................................................... .......... ............................................................................ ............................................................................ .................................................................................... ................................................................ ....................................................................Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz