Divadlo Ungelt

Malá Štupartská, 110 00, Praha 1, Tel.: +420 224 828 082, vstupenky@divadloungelt.cz
Praha 1/Divadla - Praha 1
Divadlo Ungelt

divadlo-ungelt-1.jpg
Pražský Ungelt je komorní scénou pro necelou stovku diváků ve sklepení Týnského Dvora – Ungeltu z 11. století v centru Prahy. Program divadla se zaměřuje se na hry pro dvě až čtyři postavy, nabízející výjimečné příležitosti výjimečným hercům. Kromě komorních činoher uvádí divadlo řadu jevištních talk show i vlastní recitál Marty Kubišové. Od roku 2005 navíc na hradčanském Novém Světě otevírá svou letní scénu pod širým nebem.
Mapa - Divadlo Ungelt

Malá Štupartská, 110 00, Praha 1

Telefon: +420 224 828 082
E-mail: vstupenky@divadloungelt.cz
Web: www.divadloungelt.cz


První představení v opevněném kupeckém dvoře Ungeltu z 11. století nedaleko Týnského chrámu v Praze se hrálo 10. října 1995 za asistence dnes již legendárního herce Miloše Kopeckého. Od té doby získali jeho herci již čtyřikrát nejprestižnější českou divadelní cenu Thálie.

Roku 1997 ji získala Alena Vránová za postavu Gertrudy Matthews ve hře Bouřlivé jaro, v roce 2001 cenu získala Marta Kubišová za účinkování v muzikálu Andrew Lloyd Webbera Líp se loučí v neděli. Další ceny získali roku 2006 Vilma Cibulková za slečnu Fischerovou ve hře Picasso a Martin Krajčo za ztvárnění Dennyho ve hře Deštivé dny. Cenu Sazky a Divadelních novin za nejlepší výkon v sezóně 2007/2008 pak získal František Němec za roli Cecila v inscenaci Ledňáček.

Divadelní klub v románském sklepení gotického Ungeltu je domovem netradiční a unikátní sbírky židlí věnovaných divadlu známými osobnostmi českého a společenského a kulturního života. První kousek do sbírky, své oblíbené otáčivé křeslo, věnoval Miloš Kopecký už při slavnostní premiéře divadla roku 1995. Návštěvnost divadla je tradičně vysoká a často bývá vyprodáno, Ungelt proto doporučuje zajistit si vstupenky včas, třeba v systému předplatného.

Divadelní prostory v románském sklepení byly upraveny dle projektu Václava Haupta před slavnostním otevřením 2. října 1995. Strop pravoúhlého sálu tvoří stlačená klenba s dvěma výklenky po stranách, vlevo s větracím komínem. Jeviště je disponované příčně se vchodem do zákulisí v ose a v jeho pravém rohu sídlí v lehké kabině světelná a zvuková režie. Stěny i klenba sálu jsou vymalovány černě.

Nejprve byl divadelní sál pojatý Hauptem variabilně a hlediště s jevištěm neměly pevné místo. To se změnilo roku 1997, kdy vzniklo pevné stupňovité hlediště pro 84 diváků.

V sousedství sálu je klubovna s opukovými neomítnutými stěnami a s klenbou stejného materiálu i úpravy. Opuka na sobě dodnes nese stopy otisků původního historického bednění. Osm dní po slavnostním otevření, tedy 10. 10. 1995 tu soubor uvedl první inscenaci hry od Marshy Norman Dobrou noc mami v režii Ladislava Smočka. Jediné dvě postavy inscenace – matku a dceru – ztvárnily Květa Fialová a Jana Brejchová.

Ačkoliv je dnes Ungelt známý jako čistě činoherní scéna, zpočátku to tak jasné nebylo. Dramaturgie zprvu sázela i na hudební produkci a vystupovala tu třeba zpěvačka Vlasta Průchová ve svých jazzových večerech nebo také Jiří Just a Jiří Dědeček se svými pořady. První čistě zdejší činoherní a oficiální premiérou byla hra Královské vteřiny českého dramatika Eduarda Petišky ml. Pod vedením režiséra Jurije Galina si v ní zahráli Jitka Asterová, Libuše Švormová a majitel Ungeltu Milan Hein, který se v té době herectví věnoval sporadicky.

Silná divácká odezva Královských vteřin způsobila, že divadlo přehodnotilo svůj záměr hrát pouze na území hlavního města a začalo s představením na zájezdech hostovat na scénách oblastních divadel po celé ČR. Napoprvé zavítalo do Divadla Oskara Nedbala v jihočeském Táboře.

Repertoár Divadla Ungelt

 • Deštivé dny
 • Hra o manželství
 • Ledňáček
 • Na útěku
 • Na vaše riziko!
 • Pan Halpern a pan Johnson
 • Poslední romance
 • Růžové brýle
 • Šest tanečních hodin v šesti týdnech
 • S nebývalou ochotou... (recitál Marty Kubišové)
 • Touha jménem Einodis
 • V lese černém, hlubokém
 • Vzpomínky zůstanouHlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz