Jízda hornickým vláčkem


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Projeďte se v důlních vozících tažených lokomotivou typu Metallist ze 70. let 20. století, po 300 m dlouhé trati umístěné do areálu Památníku Vojna Lešetice v rámci skanzenu důlní techniky někdejších Uranových dolů Příbram


Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí zprovoznilo Hornické muzeum Příbram dne 17. 5. 2013 slavnostně novou trasu hornického vláčku. Po trati, obnovené v Prokopské štole roku 1998, a železnici vybudované roku 2007 mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem na Březových Horách, to je již třetí drážní těleso. V tomto případě zhruba 300 m dlouhé a umístěné do areálu Památníku Vojna Lešetice v rámci skanzenu důlní techniky někdejších Uranových dolů Příbram. Prvními pasažéry v důlních vozících tažených lokomotivou typu Metallist ze 70. let 20. století byli symbolicky žáci Základní školy Březové Hory, která s muzeem spolupracuje již 13. sezonu na oblíbeném naučném projektu s názvem Školní rok v Hornickém muzeu Příbram.

Akce se zúčastnili též partneři muzea, podílející se na zprovoznění hornického vláčku: Ing. Václav Plojhar, ředitel Správy uranových ložisek, o.z., s.p. DIAMO, jehož závod přispěl k repasi motorů důlní lokomotivy a k dodání části kolejí;  JUDr. Pavel Dvořák, náměstek předsedy Českého báňského úřadu Praha, který dohlížel nad dodržováním legislativních norem provozování drážní soupravy; starosta Příbrami Ing. Pavel Pikrt, zastupující rovněž odbor silničního hospodářství a investic města – zpracovatele dopravního a provozního řádu tohoto vláčku. Povrchovou báňskou železnici pomáhali vybudovat mimo jiné i členové občanského sdružení Montánní společnost z Prahy a z Mníšku pod Brdy. Z dalších blízkých spolupracovníků přijali pozvání na tuto akci zástupci Cechu příbramských horníků a hutníků, Spolku Prokop Příbram, starostové okolních obcí a další hosté.

Ředitel Hornického muzea Příbram PaedDr. Josef Velfl zahájil jízdy důlní železniční soupravy spolu s reprezentanty vzpomínaných partnerských organizací a institucí symbolickým poklepáním slavnostní hornickou holí – švancarou na kabinu důlního vláčku. Poté se již historická kolejová souprava dala do pohybu s dětskými návštěvníky muzea. Tento projekt by měl přispět k dalšímu uchovávání hornických tradic Příbramska a zároveň pomoci k obohacení a k zatraktivnění turistického ruchu v regionu. Jeho realizace uskutečněná v letech 2011–2013 byla výrazným způsobem podpořena Středočeským krajem, který je i zřizovatelem Hornického muzea Příbram.

  Otvírací dny Čas
Leden - Březen Út - Pá 9:00 - 16:00
Duben Út - Ne 9:00 - 17:00
Květen - Červen Út - Pá 9:00 - 17:00
  So + Ne 9:00 - 18:00
Červenec - Srpen Út - Ne 9:00 - 18:00
Září - Říjen Út - Ne 9:00 - 17:00
Listopad - Prosinec Út - Pá 9:00 - 16:00


Památník Vojna Lešetice (Muzeum Obětí Komunismu)

pamatnik-vojna-lesetice-1.jpg
Autenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý ve střední Evropě. Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz