Prohlídka větrného mlýna v Kuželově


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Navštivte jeden z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu v Česku. Mlýn je v provozuschopného stavu, ovšem již jako muzejní exponát. Celý areál je ponechán v původním prostředí s téměř zachovanou původní architekturou umožňující ukázkový provoz. V přilehlých obytných a hospodářských budovách je zřízena expozice horňáckého bydlení a místního způsobu malovýrobního hospodaření z přelomu 19. a 20. století.


Mlýn má kuželovitou kamennou konstrukci, která nese střechu se šindelovou krytinou. Střecha je uložena otočně a natáčena kolem svislé osy mlýna tak, aby větrné kolo bylo vždy nastaveno proti větru. Má čtyři křídla upevněná na konci hlavní hřídele.

Vedle mlýna stojí přízemní budovy hospodářských stavení. Původní technické zařízení, umístěné ve třech podlažích mlýna (palečné a cévové kolo v nejvyšším podlaží, mlecí zařízení v druhém podlaží, moučnice s prosévacím zařízením v přízemí), dokládá technologický systém tzv. českého mlýnského složení. Vlastní mlecí zařízení se skládá ze dvou mlýnských kamenů. Horní běhoun je možno nadzvedávat a měnit mezeru podle způsobu mletí. V přízemí je postavena i zděná pec na pečení chleba. Do přízemí vedou dvoje dveře pro případ, že by se před některými z nich otáčelo větrné kolo.

V přilehlých obytných a hospodářských budovách je zřízena expozice horňáckého bydlení a místního způsobu malovýrobního hospodaření z přelomu 19. a 20. století. Je zde vystaven soubor zemědělského nářadí a zařízení dokumentující tradiční zemědělské výrobní postupy. Součástí expozice je i ukázka různých nástrojů používaných k údržbě strojního zařízení mlýna, kterou většinou prováděl sám mlynář.

  Otvírací dny Čas
Duben So + Ne, svátky 9:00 - 17:00
Květen So + Ne, svátky 9:00 - 17:00
Červen Út - Ne, svátky 9:00 - 17:00
Červenec Út - Ne, svátky 9:00 - 17:00
Srpen Út - Ne, svátky 9:00 - 17:00
Září Út - Ne, svátky 9:00 - 17:00
Říjen So + Ne, svátky 9:00 - 17:00
Polední přestávka   12:00 - 13:00


Větrný mlýn Kuželov

vetrny-mlyn-kuzelov-2.jpg
Pokud chcete vidět Holandsko, nemusíte se vydávat až za hranice České republiky. Jeho část nejdete na Moravě v podobě větrného mlýnu v Kuželově. Jedná se o jediný větrný mlýn tzv. holandského typu v České republice. Mlýn pochází z roku 1842 a poslední mouka se v něm semlela ještě v roce 1946. V jeho blízkosti se nachází muzeum mlynářské rodiny. Posledním oficiálním mlynářem byl od roku 1904 pan Bedřich Kašík.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz