Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.
Ve vstupní místnosti si po zakoupení vstupenky návštěvník může prohlédnout cyklus dvanácti měsíců, v němž Josef Lada zachytil tradiční zvyky, zábavu a práci venkovského lidu. Poté se s průvodkyní vydají po stopách Josefa Lady. Nejprve se seznámí s jeho životními daty a prohlédne si rodinné fotografie, knihy s Ladovými ilustracemi pro dospělé či ukázky z Kvítka.
Dům, který dnes nazýváme Ladovou vilou, byl koncipován tak, že z hlavního vchodu se vešlo do předsíně, kde na levé straně byl obytný pokoj, z kterého se přes verandu mohlo jit do zahrady a kuchyň. Na pravé straně byly dva pokoje, z nich jeden mohl sloužit zároveň jako obytná kuchyň. Po centrálním schodišti se vyšlo do prvního patra. Zde se nacházel atelier neboli mistrova pracovna, dvě ložnice, koupelna a sklad. Z interiéru se do dnešních dnů zachovala pouze kachlová kamna, stojící v expozici věnované tvorbě Ladovy dcery Aleny.
Celý objekt je obklopen rozsáhlou zahradou, kterou můžeme rozdělit na dvě části, a to jižní a severní. Na jižní straně nám stále roste původní Ladův houbařský les. Zato severní část dostála změn. Na rozsáhlé travnaté ploše se vzrostlými stromy přibyly v roce 2010 plastiky s ladovskou tématikou od Tomáše Havlíka /Chlapec s káčou/, Hany Novákové /Lampa/, Pavla Charypara /Pískoviště/ a Václava Maška /Lavičky/. V zadní části se buduje od roku 2009 arboretum starých ovocných odrůd. Na závěr stojí za zmínku, že úplně u vjezdu stále stojí dvě mohutné lípy, které tam zasadil sám Josef Lada na památku narození dcer Aleny a Evy.
Z volné tvorby je zde představen Triptych s českou krajinou, Hospodská rváčka a jiné. Samozřejmě nemůže chybět i umělcova oblíbená dýmka.
Prohlídka pokračuje do prvního patra, kde vás čekají čtyři expozice. První je věnována Jaroslavu Haškovi a jeho nejslavnějšímu románu Dobrý voják Švejk, kterého si bez Ladových obrázků lze těžko představit. Druhá je zaměřena na Ladovu výtvarnou a spisovatelskou tvorbu pro děti. Jedná se kupříkladu o známého kocoura Mikeše či Bubáky a hastrmany. Z volné tvorby je zde představen roční cyklus dětských her. Ve třetí místnosti jsou vystaveny Ladovy ilustrace k pohádkovým knížkám od jiných autorů, které jsou doplněny Ladovými obrazy vodníků a hastrmanů. A nakonec se seznámíte s volnou tvorbou a ilustracemi jeho dcery Aleny Ladové.
Otvírací dny | Čas | |
Leden - Prosinec | Út - Ne | 9:00 - 17:00 |
Památník Josefa Lady
251 66, Hrusice
Telefon:
+420 323 655 204
E-mail:
pamatniklada@centrum.cz
Web:
http://hrusice.muzeumompv.cz