Divadlo Broadway

Na Příkopě, 110 00, Praha 1, Tel.: +420 225 113 311, info@divadlo-broadway.cz
Praha 1/Divadla - Praha 1
Divadlo Broadway

divadlo-broadway-1.jpg
Broadway je oblíbené divadlo v samotném centru Prahy. Sídlí v suterénu paláce mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná. Z žánrů tu nejčastěji narazíte na muzikály. Na programu je tu například Mata Hari Michala Davida, kterou otextoval Lou Fanánek Hagen, k oblíbeným představením patří i rocková opera Klíč králů Daniela Landy. Do divadla jezdí různé soubory se svými představeními. Můžete sem zajít i na populární pořad Partička.
Mapa - Divadlo Broadway

Na Příkopě, 110 00, Praha 1

Telefon: +420 225 113 311
E-mail: info@divadlo-broadway.cz
Web: http://www.divadlo-broadway.cz


Divadlo Broadway v centru města Prahy nabízí moderní lichoběžníkové jeviště s orchestřištěm a dvěma točnami a hledištěm s kapacitou 594 míst k sezení, z toho 136 je na balkóně. Pro VIP hosty je připraveno dvanáct balkónových lóží. Základem hereckého zázemí jsou tu šatny sólistů, šatny sboru, maskérna, místnost pro kostýmy a prádelna.

Strategická pozice v centru města je zárukou výborné dopravní dostupnosti. Nejbližšími stanicemi metra jsou Můstek a Náměstí Republiky. Stejně tak se sem můžete dostat i pěšky, krásnou procházkou historickou Prahou.

Na jevišti divadla Broadway už byly uvedeny muzikály na náměty děl slavných autorů i známých dějinných událostí. Mezi nimi Tři mušketýři, Hamlet, Kleopatra a další. V poslední době naplnil program na dlouhou dobu muzikál Mata Hari Michala Davida, ve kterém se objevuje například Martin Stropnický, Josef Vojtek, Marek Vašut, Aleš Háma a další. Kromě muzikálů slouží prostory divadla i k pronájmu na módní přehlídky, konference, přednášky a semináře.

Divadlo Broadway sídlí v suterénu pod pasáží v jedné z největších funkcionalistických staveb v pražském Starém Městě mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná. Budova byla postavena v letech 1936 až 1938 podle návrhu Bohumíra Kozáka a Antonína Černého. Nechaly ji postavit italské pojišťovny Assicurazoni Generali a Moldavia Generali. Na místě dnešního divadla bývalo původně kino, se kterým spolupracovala americká mediální společnost zaměřená na distribuci filmů Metro Goldwyn Mayer. Zdejší kinosál je jedním z posledních pražských, ve kterém se ještě projektovalo orchestřiště. To tam bylo především z toho důvodu, že se často před projekcemi nebo při slavnostních příležitostech hrály orchestrální předehry. Celkově bylo vybavení kina nadprůměrně kvalitní, byla tu kožená křesla, moderní projekční a zvuková technika, teplovzdušné vytápění a dokonce i zařízení pro nedoslýchavé.

První promítání tu proběhlo 9. září 1938. Z původního názvu Kino Broadway se krátce po otevření stalo kino Na Příkopě, později ještě vystřídalo názvy UFA-Viktoria, Sevastopol a po roce 1989 se vrátilo k původnímu názvu. Od té doby tedy fungovalo pod názvem Cinema Broadway. V osmdesátých letech se řadilo k nejnavštěvovanějším kinům v Praze. Po rekonstrukci v letech 1986–1987 byla snížena kapacita na 547 sedadel. Další modernizace kinosálu proběhla roku 1996, při ní bylo vylepšeno ozvučení.

Bezproblémový provoz kina byl poznamenán spory mezi nájemci kina a budovy. Majitelem domu byly České dráhy, které jej pronajaly společnosti Creseus a poté MICC Prague. Od Českých drah převzala budovu Správa železniční dopravní cesty. Problémy mezi nájemci pokračovaly, provozovatelé kina byli nakonec nuceni ustoupit a kino uzavřít. Tak se stalo roku 1999.

V roce 2001 se prostory kina dostaly do pronájmu společnosti Divadlo Broadway, ta jej za jeden rok přestavěla na divadlo. Vybudováno bylo moderní jeviště a technické zázemí. Dveře divadla se návštěvníkům otevřely v únoru 2002, první diváci zhlédli muzikál Kleopatra. V současnosti se divadlo nachází pod dvěma dvory a středním křídlem šestipatrového paláce Broadway.

 


Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz