Divadlo Bez zábradlí

Jungmannova, 110 01, Praha 1, Tel.: +420 224 946 436, info@bezzabradli.cz
Praha 1/Divadla - Praha 1
Divadlo Bez zábradlí

divadlo-bez-zabradli-6.jpg
V Divadle Bez zábradlí, které patří Karlu Heřmánkovi, působí silná herecká jména. V souboru působí například Jiří Bartoška, Václav Vydra a Veronika Freimanová či Dana Morávková. Divadlo se zaměřuje na lehčí žánry, jako jsou komedie. Nastudované hry jsou tak v podání ostřílených herců opravdovým zážitkem.
Mapa - Divadlo Bez zábradlí

Jungmannova, 110 01, Praha 1

Telefon: +420 224 946 436
E-mail: info@bezzabradli.cz
Web: http://www.bezzabradli.cz


Divadlo Bez zábradlí bylo prvním soukromým divadlem, které otevřelo brány publiku v právě do svobody narozené Československé republice. Jeho principálem je Karel Heřmánek, který jej založil poté, co odešel ze scény Divadla Na zábradlí, kde pod vedením režiséra Ewalda Šorma ztvárnil několik výrazných rolí. V roce 1991 se rozpadá soubor Divadla Na zábradlí a část herců odchází do Národního divadla a část s Karlem Heřmánkem do jeho nově založeného Divadla Bez zábradlí. Program divadla se zaměřuje především na komedie a veselohry.

Divadlo má ve svém souboru známá jména. Mezi nimi nalezneme například Jiřího Bartošku nebo Rudolfa Hrušínského. Právě tato herecká esa mohou diváci zhlédnout, pokud se rozhodnout do Heřmánkova Divadla Bez zábradlí zavítat.

Divadlo Bez zábradlí vzniklo v roce 1990 jako zcela první soukromé divadlo v Československu. Jeho principálem a zároveň hercem je Karel Heřmánek. Ve vedení divadla je Heřmánkova žena Hana. Protože po svém založení nemělo svou vlastní trvalou scénu, hostovalo různě po republice. Po několika letech se na čas jeho domovskou scénou stala scéna Žižkovského divadla. Po nějaké době se ale stěhuje do prostor umělecké scény Ta Fantastika. Poslední zastávkou Heřmánkova divadla se staly v roce 1998 prostory paláce Adria v centru Prahy. Zde působí divadlo dodnes. Divadelní scéna se nevěnuje jen svým vlastním hereckým počinům, ale každoročně organizuje divadelní festival Slovenské divadlo, který představuje českému publiku známé slovenské hry.

Palác Adria v Praze patří k významným architektonickým monumentům hlavního města. Budova paláce vznikla ve dvacátých letech minulého století na základě projektu architekta Josefa Zascheho. Původní prostory kina, které se nacházejí pod úrovní terénu, se v polovině 50. let změnily a kino vystřídala divadelní scéna. Roku 1965 se divadlo mění a slavnou Laternu magiku vystřídalo divadlo Otomara Krejči. Po jeho zrušení, které se událo v dobách nejtvrdší normalizace roku 1972, se prostor využíval sporadicky. Po sametové revoluci se toto divadlo do prostor opět vrací. Jenže ani tentokrát není osud souboru nakloněn a divadlo v roce 1994 krachuje. V následujících několika letech prochází divadlo celkovou rekonstrukcí a nakonec se v něm usazuje právě Divadlo Bez zábradlí.

Hlediště má v současné chvíli 320 míst k sezení. Prostory Heřmánkova divadla vynikají ušlechtilým půvabem.

Repertoár Divadla Bez zábradlí

  • Bez roucha aneb ještě jednou zezadu, Michael Frayn
  • Blbec k večeři, Francis Veber
  • Cikáni jdou do nebe, J. Doga, E. Lotjanu, J. Janda, P. Malásek
  • Další roky ve stejnou dobu, Bernard Slade
  • Jakub a jeho pán - Pocta Denisi Diderotovi, Milan Kundera
  • Každý rok ve stejnou dobu, Bernard Slade
  • Kdes to byl(a) v noci, Alan Ayckbourn

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz