Divadlo Rokoko

Václavské náměstí, 110 00, Praha 1, Tel.: +420 222 996 185, rezervace@m-d-p.cz
Praha 1/Divadla - Praha 1
Divadlo Rokoko

rokoko-pasaz-3.jpg
Když se mluví o Divadle Rokoko, musí se automaticky mluvit i o spolku Městská divadla pražská, kam Rokoko společně s Divadlem ABC patří. Od roku 2005 vystupuje na těchto scénách společný umělecký soubor. Kromě souboru zde vystupují i stálí hosté, mezi kterými najdeme známá jména, jako je například Simona Stašová, Lubomír Lipský, Petr Štěpánek, Michal Dlouhý, Dana Syslová, Oldřich Vízner, Stanislava Jachnická nebo Květa Fialová. Dramaturgie divadla Rokoko klade důraz na herecké výkony. V programu si divák může vybrat z pestré škály žánrů. K oblíbeným představením patří například Pan Kaplan má třídu rád nebo Kancl. Divadlo se nalézá v Pasáži Rokoko na Václavském náměstí v bezprostředním sousedství Paláce Lucerna.
Mapa - Divadlo Rokoko

Václavské náměstí, 110 00, Praha 1

Telefon: +420 222 996 185
E-mail: rezervace@m-d-p.cz
Web: www.mestskadivadlaprazska.cz/rokoko


Od roku 2005 je Divadlo Rokoko spojeno s Divadlem ABC ve spolku Městská divadla pražská, což je ve své podstatě jeden umělecký soubor, který působí na dvou scénách. Mezi členy jejich souboru uvidíte spoustu známých českých herců, například Danu Batulkovou, Veroniku Kubařovou nebo Jitku Smutnou. Další slavné osobnosti tu vystupují nepravidelně jako hosté.

Dohromady disponují Městská divadla pražská kapacitou 760 míst. Ročně odehrají 652 představení. Divácky jsou velmi oblíbená, průměrná návštěvnost je 89 procent.

Divadlo Rokoko se nachází v centru Prahy na Václavském náměstí. Z pasáže paláce Rokoko sestoupíte nejdříve k lóžím, do foyer se dostanete až po dalším sestupu. Na stejné úrovni jako foyer najdete i divadelní kavárničku. Odtud se už dá vejít postranní chodbou do hlediště.

Dramaturgie divadla Rokoko klade důraz na herecké výkony. V programu si divák může vybrat z pestré škály žánrů. K oblíbeným představením patří například Pan Kaplan má třídu rád nebo Kancl.

Městská divadla pražská vytvářejí program pro děti, mládež i seniory. Snaží se tak stát se přirozenou součástí hlavního proudu moderního městského života.

V roce 1915 byl na pražském Václavském náměstí postaven palác Rokoko a v něm stejnojmenné divadlo. Palác podle návrhu architekta Emila Králíčka postavila stavební firma M. Blechy, jednoho z majitelů paláce. Důležitou součástí budovy je pasáž, která spojuje Václavské náměstí s Vodičkovou a Štěpánskou ulicí. Právě pasáží je palác Rokoko propojen s Lucernou a s domem U Nováků.

Majitel M. Blecha nechal v suterénu paláce vybudovat restaurační sál s balkónovými lóžemi a jevištěm. Hned po postavení paláce tu začal vystupovat Kabaret Rokoko ředitele Karla Hašlera. Repertoár Kabaretu byl složen z šansonů, skečů a parodických představení. Do vedení Kabaretu přišel už v roce 1916 spisovatel, novinář a divadelník Eduard Bass a s ním členové kabaretu Červená sedma.

O sedm let později se z restauračního sálu stalo divadlo, kde se až do okupace střídaly činoherní a operetní soubory. Jednu sezónu, v letech 1935−1936, tu působilo Spoutané divadlo Voskovce a Wericha a poté jeden rok Dřevěné divadlo Jiřího Trnky.

Po druhé světové válce se z prostoru stalo skladiště, divadlo se do něj vrátilo až díky vojenskému uměleckému sboru letectva Vítězná křídla.

Další činnost divadla započala 1. března 1958 s ředitelem Darkem Vostřelem, který vedl divadlo původním kabaretním směrem.

Podoba interiéru divadla se výrazně změnila během rekonstrukce v letech 1968−1970 pod vedením architekta Luďka Hanfa. Novinkou v hledišti byla nízká elevace, která nahradila původní rovnou podlahu. Staré jeviště bylo vybouráno a na jeho místě bylo podle návrhu Divadelní služby z Újezdu u Brna postaveno nové. Rekonstrukce se týkala i hereckých šaten, kabiny zvukaře, foyer a divadelní kavárny. Od této doby nebyla v divadle potřeba žádná větší rekonstrukce.

Roku 1975 se Rokoko stalo součástí Městských divadel pražských, kde už tou dobou bylo například Kreslené divadlo Františka Kratochvíla, baletní skupina Pavla Šmoka nebo Pražský komorní balet. Po roce 1989 se od sebe divadla odpojila, ale od roku 2005 je Rokoko a ABC společným subjektem s jediným souborem opět pod hlavičkou Městských divadel pražských.

Repertoár Divadla Rokoko

Oddací list

Veterán

Sebevrah

Burundanga

A voda stoupá

Hráčí

Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Návštěvy u pana Greena

Fialové květy štěstí

Molly Sweeney

Důkaz

Želary

Věštkyně, vraždy a jasnovidci

Kancl

Úsměv Dafné

Happy End

 
Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz