Mezi další zajímavosti v okolí obce Žabovřesky patří i vesnice Holašovice zapsaná do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jedná se o jedinečnou ukázku jihočeského vesnického prostředí 19.století a zároveň stavitelské a výtvarné umění našich předků.To co vytváří jedinečnou atmosféru Holašovic je tzv.lidové,či selské baroko.
Zbytky prvního osídlení byly v okolí Žabovřesk objeveny na úpatí Vosího vrchu. Vykopané keramické nálezy jsou z mladší doby bronzové, halštatské, laténské a ranného středověku.
Nejstarší zmínka o Žabovřeskách se datuje roku 1334, v prvním roce panování Karla IV. Žabovřesky, Dehtáře a Radošovice, které 26. května 1334 směnil Jan Lucemburský s Rožmberky za pohraniční hrad Janovice nad Úhlavou, náležely k tvrzi Poděhusy, nevelkém hrádku nedaleko Netolic. Nad Žabovřeskami se střídala vrchnost jako rozmarné jarní počasí, tenkrát to tak chodilo. Petr Vok postoupil ves Petru Kořenskému z Terešova, po něm se stal uživatelem krumlovský klášter, pak zase vladař Jošt z Rožmberka zastavil platy i ze vsí Dehtáře a Radošovice Petru Záleskému z Prostého a ... do roku 1848 patřily Žabovřesky do poddanství krumlovského panství.
Za své jméno vděčí Žabovřesky nespočetnému množství rybníků, louží a mokřin, ve kterých žije pestré společenstvo rostlinné i živočišné říše. Hlasitě se zde projevují hlavně žáby, kvákáním a vřískáním. Proto tedy Žabovřesky.
- Kaplička svatého Jana Nepomuckého, výklenková, z počátku 19. století
- Zvonička na návsi
- Křížek před býv. zdravotním střediskem
- Pomník padlým ve světových válkách